Postoji jedan kineski izvozni proizvod koji je izgleda trenutno nezaustavljiv – milioneri. Loui Huang vozi porše i živi u Šangaju nakon što je zaradio novac – tačnije dosta novca – u nekretninama.
Njemu se tamo gradi vila od 200 soba a vlasnik je nekretnina u još najmanje pet gradova širom svijeta. Međutim, dok njegovi poslovni interesi ostaju u Kini on je takođe napravio pozamašnu investiciju koja mu je potrebna kako bi dobio pravo na stanovanje u Singapuru.
On kaže da zato postoji niz razloga a naročito prilike za budućnost njegove porodice.
Međutim, on priznaje da većina njegovih prijatelja zbog osjećaja nesigurnosti gradi život izvan Kine. “Mnogi razmišljaju na način: Imam toliko novca ovdje međutim možda će vlada jednog dana promijeniti politiku i sve mi uzeti”, kazao je on za BBC.
Viza za radna mjesta
Kineski strogi politički sistem je možda jedan od razloga za odliv bogatstva, naročito u godini u kojoj se događa promjena na samom vrhu Komunističke partije
Na seminaru koji se održava u luksuznom poslovnom apartmanu sa spektakularnim pogledom na Šangaj, kineski preduzetnici sa najmanje pola miliona dolara za trošenje ohrabruju se da investiraju u američku ekonomiju.
EB 5 vizna ponuda je program investicije-za-boravak i podrazumijeva dobijanje zelene karte za investicije koje stvaraju najmanje deset radnih mjesta. Kineski državljani su 2006. dobili svega 63 vize u okviru ovog programa. Prošle godine ova cifra je skočila na preko 2 048 a ove godine je već iznad 3 700.
Nesigurna vremena
Istraživanje sprovedeno prošle godine među 1000 kineskih milionera pokazalo je da njih 60 odsto razmišlja o preseljenju u inostranstvo
Poput Huanga bogati često žele čistiji vazduh i bolje obrazovanje za svoju djecu. Dodajte tome strahove da bi kineski ekonomski bum koji traje već deset godina mogao početi da usporava i shvatiti da onda možda nije iznenađujuće što su se kineski bogataši dali u bjekstvo. Podaci koji se tiču EB-5 nijesu jedini dokaz.
Istraživanje sprovedeno prošle godine među 1000 kineskih milionera pokazalo je da njih 60 odsto razmišlja o preseljenju u inostranstvo. Kina je sada jedan od najvećih izvora imigarnata u Australiji.
BBC podsjeća da i američki agenti za nekretnine prijavljuju veliki skok zabilježen ove godine u broju nekretnina velike vrijednosti prodatih kupcima iz Kine i Hong Konga. Zabava nije završena za kineske bogataše, uključujući i Huanga – koji je upravo otvorio novi noćni klub.
Dok njegovi prijatelji sjede za stolovima na kojima se nalazi najmanje desetak flaša šampanjca prilično je jasno da mnogi ljudi i dalje zarađuju novac u Kini. Međutim u ovim nesigurnim ekonomskim vremenima sve je veće iskušenje za one sa novcem da ga odnesu na neko malo sigurnije mjesto.
Bonus video: