Obama se udružio sa Montijem i Olandom

Lideri G8 su izrazili posvećenost promovisanju rasta zajedno sa fiskalnom odgovornošću, ali su priznali da „prave mjere nisu iste za svakog od nas”
2 komentar(a)
Ažurirano: 19.05.2012. 20:48h

Svjetski lideri podržali su ostanak Grčke u eurozoni i obećali da će preuzeti sve neophodne korake u borbi protiv finansijske pometnje dok revitalizuju svoje ekonomije.

Izražavajući podršku Evropi, lideri Grupe osam vodećih svjetskih ekonomija, na samitu u Kemp Dejvidu u Merilendu, saopštili su da globalni ekonomski opravak pokazuje obećavajuće znake ali da značajne prepreke i dalje postoje.

"U takvim okolnostima, posvećeni smo da preduzemo sve neophodne korake ka jačanju naših ekonomija i borimo se protiv finansijskih pritisaka, prepoznajući da prave mjere nisu iste za svakog od nas", navedeno je u saopštenju, koje je prenio Rojters.

Lideri su takođe saopštili da pozdravljaju raspravu u Evropi o tome da se kresanje duga uravnoteži sa mjerama za podsticanje rasta i dodali:

"Potvrđujemo naše interesovanje da Grčka ostane u eurozoni dok poštuje svoje obaveze".

Rojters navodi da je neobično to što je u često mlakom saopštenju G8 izdvojena jedna mala država i to objašnjava time što je strah od izlaska Grčke iz evropske monetarne unije sa nesagledivim posljedicama za finansijski sistem alarmirao globalna tržišta.

Američki predsjednik Barak Obama i lideri ostalih velikih ekonomskih sila sastali su se da razmotre stanje globalne ekonomije i načine za smirivanje tržišta pošto zabrinutost zbog problema španskih banaka takođe igra ulogu u spuštanju vrijednosti akcija na svjetskim berzama na najniži nivo ove godine.

"Učinićemo sve što je potrebno da garantujemo finansijsku stabilnost eurozone", izjavio je predsjednik Evropske unije Herman Van Rompij.

Ranije je francuski predsjednik Fransoa Oland nagovijestio upotrebu evropskih fondova za ubrizgavanje kapitala u španske banke, što bi bilo značajno ubrzavanje spasilačkih napora EU.

Jedan italijanski list je prenio da je italijanski premijer Mario Monti na samitu G8 predložio da se na nivou Evrope kreira sistem osiguranja depozita.

Pored stabilizovanja finansijskog sistema, ključna tema dnevnog reda je kako balansirati rast sa naporima za smanjenje javnog duga stezanjem fiskalnog kaiša. Rojters navodi da se Obama udružio sa Montijem i novim francuskim predsjednikom u stavljanju većeg naglaska na rast.

Time je izvršen pritisak na njemačku kancelarku Angelu Merkel, koja je mjere štednje istakla kao primarno sredstvo za smanjenje ogromnog duga koji opterećuje ekonomije evropskih država.

Obama se založio za uravnotežen pristup, rekavši da bi trebalo izbjegavati „vještačko stimulisanje“, prenio je Rojters pozivajući se na izvore iz delegacije G8.

Agenda samita obuhvata i zabrinutost zbog cijena nafte i hrane, kao i Avganistan, Iran, Siriju i Sjevernu Koreju

Visoki savjetnik Bijele kuće je rekao Rojtersu da su lideri G8 u svojim jučerašnjim raspravama naglasili potrebu da evropske države svedu na minimum širenje zaraze od krize eurozone i putem fiskalne konsolidacije i putem rasta.

Majkl Froman, zvaničnik Savjeta za nacionalnu bezbjednost, kazao je da lideri nisu bili podijeljeni oko toga da li da insistiraju na štednji ili na potrošnji, te da su uvidjeli značaj balansiranja to dvoje.

Agenda samita obuhvata i zabrinutost zbog cijena nafte i hrane, kao i Avganistan, Iran, Siriju i Sjevernu Koreju.

Obama će u nedjelju u rodnom Čikagu biti domaćin dvodnevnog samita NATO, na kojem će glavna tema biti nepopularni rat u Avganistanu.

Galerija

Bonus video: