Kolumbijske Revolucionarne oružane snage (FARK) oslobodile su deset pripadnika snaga bezbjednosti koje su držale u zatočeništvu u džungli više od deset godina, što je posljednja grupa talaca koja je korišćena za vršenje pritiska na vlasti. Četiri vojnika i šest policajaca predati su u ruke humanitarnoj misiji Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, a FARK navodi da je riječ o “mirovnom gestu”.
Pobunjenici su oslobodili taoce u džungli na jugu Kolumbije, a Brazil je poslao helikopter koji uh je prebacio na sigurno.
Jedan vojnik izašao je iz letjelice sa kolumbijskom zastavom. Svi bivši taoci nosili su stvari u plastičnim kesama, a jedan je sa sobom imao malo prase, koje mu je, kako se pretpostavlja, bilo ljubimac u džungli. Oslobođeni muškarci izgledali su uhranjeno i dobrog zdravlja.
“Žrtvama pobunjeničke netolerancije i okrutnosti, vojnicima i policajcima Kolumbije, želim dobrodošlicu u slobodu”, rekao je predsjednik Huan Manuel Santos u obraćanju iz predsjedničke palate.
Ovaj potez pobunjenika mogao bi da znači da su oni spremni za razgovore o okončanju najduže oružane pobune u latinskoj Americi
Ovaj potez pobunjenika mogao bi da znači da su oni spremni za razgovore o okončanju najduže oružane pobune u latinskoj Americi, poslije 50 godina ubijanja i uništavanja ekonomske infrastrukture.
Vjeruje se da FARK u svojim rukama drži još oko 700 civilnih talaca, zbog čega mnogi ne vjeruju da je grupa spremna da položi oružje. Predsjednik Santos, koji je izložen pritisku da okonča konflikt, zatražio je da FARK oslobodi sve zatvorenike i prekine napade na civilne i vojne mete prije početka bilo kakvih mirovnih pregovora.
Deset muškaraca koji su juče oslobođeni zarobljeni su krajem devedesetih, kada je FARK bio na vrhuncu moći.
Bonus video: