Sjedinjene Američke Države (SAD) su pozvale na okončanje rata u Jemenu, zahtijevajući da koalicija predvođena Saudijskom Arabijom obustavii vazdušne napade u toj zemlji, što predstavlja promjenu stava nakon ubistva saudijskog novinara Džamala Kašogija.
Vašington je zatražio početak mirovnih pregovora u narednih 30 dana, ipak uz ocjenu da je na pobunjenim šiitskim Hutima da načine prvi korak. Vjeruje se da Hute podržava Iran, regionalni rival SAD i Saudijske Arabije.
Takvu poruku su juče poslali najprije ministar odbrane Džejms Matis a potom i državni sekretar Majk Pompeo.
Iako oni nisu pominjali ubistvo Kašogija, kritičara vlasti u Rijadu, koje je nanijelo štetu imidžu Saudijske Arabije i dovelo do ozbiljnih sumnji u ulogu prestolonasljednika Mohameda bin Salmana, nova čvrstina SAD se može posmatrati u kontekstu pritiska Kongresa na vladu predsjednika Donalda Trampa da se distancira od Rijada, navodi Frans pres.
"Došao je trenutak da neprijateljstva prestanu, što uključuje i ispaljivanje projektila i dronova iz područja pod kontrolom Huta na Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate. Zatim treba da prestanu vazdušni napadi koalicije na sva naseljena područja u Jemenu", naveo je Pompeo u saopštenju.
I Matis se založio za takav sljed događaja, pozvavši "sve strane" da se vrate za pregovarački sto "na osnovu prekida vatre" kog bi pratilo povlačenje Huta s jemensko-saudijske granice "a zatim obustavu bombardovanja" arapske koalicije.
Prekid neprijateljstava bi omogućio izaslaniku UN za Jemen, Britancu Martinu Grifitsu, da "okupi" zainteresovane strane "u Švedskoj", naveo je šef Pentagona.
"To treba da uradimo u narednih 30 dana (...) i mislim da su Saudijska Arabija i UAE spremni za to", rekao je Matis. On se tokom vikenda sastao s više arapskih lidera.
Pompeo je takođe zatražio da prve konsultacije pod pokroviteljstvom izaslanika UN budu "u novembru u trećoj zemlji" i na temu "demilitarizacije granica i stavljanje svog teškog naoružanja pod kontrolu međunarodnih posmatrača".
Prethodni pokušaj izaslanika Grifitsa da organizuje mirovne pregovore su propali jer se Huti nisu pojavili.
Rat u Jemenu između snaga lojalnih medjunarodno priznatoj vladi i pobunjenih Huta doveo je do jedne od najvećih humanitarnih kriza u svijetu. Arapska koalicija od marta 2015. interveniše na strani lojalista.
Bonus video: