Američka poštanska služba planira da naredne godine otpusti 28.000 zaposlenih i zatvori polovinu centara za razvrstavanje pošte.
Mjerama koje bi trebalo da uštede tri milijarde dolara, posrnula firma će, kako smatra njen potpredsjednik, spriječiti bankrot, prenio je Rojters.
Potpredsjednik kompanije Dejvid Vilijams je na konferenciji za novinare ove sedmice rekao da će zatvaranje 252 od postojećeg 461 centra za obradu pošte, početi u aprilu naredne godine. Pošta sada zapošljava 650.000 ljudi.
Agencija AP upozorava da će taj korak uticati na usporavanje dostavljanja pisama. Preporučena pisma još od 1971. godine stižu primaocu do drugog dana od dana slanja.
U novim uslovima u većini slučajeva će morati da sačekaju dva do tri dana. Pored toga, za uslugu će od 22. januara morati da se plati više, iako samo za jedan cent. Umesto 44 centi koštaće 45.
Američka pošta posljednjih godina prolazi kroz duboku krizu izazvanu prvenstveno time što pisma šalje sve manje ljudi. Dok je 2006. godine pošta obrađivala 100 milijardi preporučenih pošiljki, prošle godine je to bilo 78 milijardi a njihov broj i dalje pada.
Kompanija koja je u okviru ušteda još ranije odlučila da zatvori nekoliko hiljada šaltera, u fiskalnoj 2011. godini je imala gubitak od 5,1 milijardi dolara.
Sljedeće godine bi gubitak mogao da bude utrostručen na 14,1 milijardi dolara.
Firma, kako prenosi Rojters, predvidja da će, ukoliko Kongres ne promjeni način njenog funkcionisanja, do narednog septembra ostati bez para.
Prema Bi-bi-siju, međutim, mogla bi da proglasi bankrot već krajem ovog mjeseca, kada ministarstvu finansija mora da prosijledi 5,5 milijardi dolara za zdravstveno osiguranje bivših radnika.
Američka pošta funkcioniše kao nezavisna vladina agencija koja u suštinskim pitanjima podleže kontroli Kongresa. Njene gubitke ne pokriva federalna blagajna, ali firma može da pozajmljuje od vlade.
Bonus video: