Kineske vlasti su naredile da se u zemlji pojača nadzor nad internetom, (prije svega nad društvenim mrežama), kako bi spriječile objavljivanje "glasina" i "vulgarnosti", nedjelju dana nakon plenuma Komunističke partije posvećene medijima, javljaju agencije.
Global Tajms piše na naslovnici da su kineski zvaničnici izradili desetogodišnje smjernice kako bi "podstakli izgradnju sistema socijalističkih vrijednosti" i ujedno "povećali ugled Kine".
Sve veća popularnost društvenih medija (u zemlji koja već ima više od 500 miliona korisnika interneta) zabrinjava zvanični Peking, kao i činjenica da je internet postao najčešći kanal kojim brojni Kinezi usmjeravaju svoj bijes zbog zlopotreba vlasti i društvene nepravde.
Sve veća popularnost društvenih medija zabrinjava zvanični Peking, kao i činjenica da je internet postao najčešći kanal kojim Kinezi usmjeravaju svoj bijes zbog zlopotreba vlasti i društvene nepravde
Mediji javljaju da je policija ove nedjelje počela da hapsi korisnike interneta koje sumnjiči za širenje "glasina", a nadzor nad internetom, koji je ionako strogo praćen, dodatno se pojačava.
I televizijske mreže u regionalnim središtima pozvane su da smanje zabavni program i uklone "materijalističke" sadržaje.
Plenum centralnog komiteta Kineske komunističke partije posvećen "kulturnom razvoju" zemlje održan je sredinom oktobra. Kako navode nezavisni promatrači, riječ je o jačanju nadzora nad svim medijima, dok se za godinu dana sprema dolazak novog naraštaja političara.
Politbiro je "raspravljao o nacrtu rezolucije centralnog komiteta o kulturnim reformama", izvijestila je službena agencija Đinhua, dodajući da će dokument "biti vodič za ubrzavanje kulturnih reformi".
Bonus video: