Najveći naučnici, pisci i mirotvorci širom svijeta mogu od danas da očekuju poziv iz Švedske koji će im saopštiti da su dobili najprestižnije priznanje u svijetu - Nobelovu nagradu, vrijednu 1,5 miliona dolara.
Prvog laureata pozvaće 3. oktobra sekretar Nobelovog komiteta za medicinu Joran Hanson, budući da će ime prvog dobitnika biti saopšteno upravo iz te oblasti, čime će biti otvorena "sezona" za 2011. godinu, prenose agencije.
"Dešava se da moji sagovornici misle da se šalim. Obično sa njima ragovaram nekoliko minuta, pričam im malo o ceremoniji, a zatim im savjetujem da skuvaju kafu, da se priberu i pripreme prije nego što mediji počnu da ih zovu", kaže Hanson.
Nobelove nagrade, koje se dodeljuju od 1901. godine, uručuju se pojedincima za dostignuća u medicini, fizici i hemiji kao i za književnosti i mir.
Priznanje za ekonomiju ne pripada striktno korpusu Nobelovih nagrada jer je ustanovljeno tek 1968. godine odlukom Švedske centralne banke.
U Stokholmu se objavljuju sve nagrade, osim nagrade za mir koja se, po želji samog Nobela, prezentuje u norveškoj prestonici Oslu.
Prvog laureata pozvaće 3. oktobra sekretar Nobelovog komiteta za medicinu Joran Hanson
Premda nagrade za književnost i mir pobuđuju svake godine najviše interesovanja, priznanja za naučna dostignuća mogu da imaju daleko veći uticaj na dobitnike.
Mnogi među njima su godinama, pa čak i decenijama, radili u gotovo potpunoj anonimnosti, priznati samo od svojih kolega, da bi se ođednom, u roku od samo jednog dana, našli u žiži svjetske pažnje.
Nagrada za mir aktivistima "arapskog proljeća"?
U javnosti se uveliko nagađa o dobitniku Nobelove nagrade za mir koja bi po mnogima ove godine mogla da pripadne aktivistima "arapskog proleća", revolucionarnog pokreta koji je početkom ove godine zahvatio zemlje sjeverne Afrike i Bliskog istoka.
Među potencijalnim kandidatima pominju se egipatski aktivista Vael Gonim, egipatski pokret mladih "6. april" kao i tuniska blogerka Lina Ben Meni.
Rekordan broj od 241 kandidata, od kojih 53 organizacije, nominovano je ove godine za tu nagradu koja će biti dodijeljena 7. oktobra.
Među piscima koji se smatraju najvećim favoritima za ovogodišnju Nobelovu nagradu za književnost su sirijski pjesnik Adonis, Kanađanke Margaret Atvud i Alis Manro, Južnokorejac Ko Un i Amerikanci Filip Rot, Džojs Kerol Outs i Tomas Pinčon.
Svi znaju za Nobela
Premda svaki laureat dobija diplomu, zlatnu medalju i ček na 10 miliona švedskih kruna (1,5 miliona dolara), nekoliko istraživanja je pokazalo da nagrada dobitniku, kao i kompanijama i univerzitetima s kojima sarađuje, donosi mnogo više jer, kako navode stručnjaci svi u finansijskim krugovima znaju za Nobela.
Jedno drugo istraživanje otkriva da dobitnici Nobelove nagrade za fiziku i hemiju žive dvije godine duže od svojih kolega koji nisu imali tu sreću da njihov rad bude tako visoko nagrađen.
Od 1901. godine Nobelove nagrade je dobilo 817 pojedinaca i 23 organizacije. Od svih nagrada svega 41 je pripala ženama, a 776 muškarcima.
Bonus video: