Usprkos brojnim pritiscima da se izvršenje smrtne kazne ponovno odloži, u zatvoru u Džeksonu u saveznoj državi Džordžiji smrtonosnom injekcijom je pogubljen Troj Dejvis, koji je postao simbol borbe protiv smrtne kazne.
Dejvis je osuđen na smrt zbog ubistva policajca Marka Mekfejla 1989. Međutim, oružje, kao ni fizički dokazi protiv Dejvisa nikada nisu pronađeni.
Žalba njegovih advokata nije prihvaćena iako je sedmoro od devet svjedoka koji su Davisa teretili za ubistvo povuklo dio ili cijelo svjedočanstvo.
Nisu pomogli ni iskazi svjedoka koji su tvrdili da je druga osoba priznala ubistvo.
Dejvis je smrtnu kaznu čekao 20 godina, a pogubljenje smrtonosnom injekcijom već je bilo zakazano tri puta tokom 2007. i 2008, no sva tri puta je odloženo.
Njegov zahtjev za pomilovanjem podržali su nekadašnji američki predsjednik SAD Jimmy Carter, papa Benedikt XVI, Savjet Evrope, Amnesty International, a peticijom je prikupljeno više od 650.000 potpisa s ciljem da se ukine smrtna kazna.
Međutim, Odbor za pomilovanja je odbacio molbu za ukidanje smrtne kazne.
Dejvisov advokat je u posljednjem trenutku pokušao da izdejstvuje odlaganje pred Vrhovnim sudom, no najviši sud u SAD je odbio da zaustavi izvršenje kazne.
Smrtna kazna postoji u 37 od 50 američkih saveznih država i izriče se najčešće za ubistva, otmice i slična teška djela koja rezultiraju smrću jedne ili više osoba.
Do sada je u SAD-u smrtna kazna izvršena nad više od 800 osuđenika, a od toga je u Teksasu izvršeno gotovo 300 pogubljenja
Bonus video: