Afrička unija (AU) pozvala je danas na prekid svih vojnih operacija protiv visokih zvaničnika Libije, possto je NATO prije dva dana bombardovao sjedište lideraMoamera Gadafija u Tripoliju.AU "zatražila je hitno od svih uključenih strana da se uzdrže od akcija, uključujući vojne operacije koje za cilj imaju visoke libijske zvaničnike i civilne ciljeve, koje mogu dodatno da otežaju situaciju i udalje mogućnosti za međunarodni konsenzus o najboljem nacinu za rješavanje situacije".Africčka organizacija ukazala je da je "neophodno da sve zemlje i organizacije uključene u sprovođenje rezolucije 1973, kojom je odobrena operacija u Libiji, djeluju u potpunosti u skladu s međunarodnim zakonima i s tom rezolucijom".
NATO planira da pojača napade
NATO planira da pojača napade na predsjedničke palate, vojne štabove i komunikacione centre u Libiji, navodi Njujork tajms pozivajući se na izvore u američckoj administaciji i zvaničnike zapadne vojne alijanse.
Zvaničnici Bijele kuće kazali su da je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Barak Obama bio obavješten da predstoji još jača kampanja bombardovanja, čiji dio je bio udar na rezidencijalni kompleks predsjednika Moamera Gadafija, u centru Tripolija.
Cilj, kako je objašnjeno, nije bio da se ubije Gadafi, već da se rat dovede do njegovih vrata, i tako poveća cijena njegovog nastojanja da ostane na vlasti.
Ta kampanja NATO-a, kako prenosi Tanjug, prema nekim zvaničnicima, proizašla je dijelom iz analize reakcije Gadafija na bombardovanje Tripolija koju je prije 25 godina naredio predsjednik Ronald Regan.
Zvaničnici alijanse su zaključili da je najbolji način da uklone Gadafija ako mu uskrate mogućnost da komanduje svojim najlojalnijim trupama.
“Ne želimo da ga ubijemo i od njega načinimo mučenika u arapskom svijetu, izjavio je visoki diplomata NATO-a. Ali ako on vidi da je bombardovanje svuda oko njega, mislimo da će promijeniti svoju računicu”, kazali su u Alijansi.
Zvaničici u Evropi i SAD kažu da je cilj napada da se smanji sposobnost Gadafijeve vlade da naškodi civilima, eliminišući postepeno lance komande i snabdjevanja koji su neophodni za vojne operacije.
Iako je suviše rano da se procjene rezultati širenja spiska NATO meta, zvaničnici NATO-a kažu da alijansa pažljvo posmatra prve signale, uključujući nedavne izvještaje o dezertiranjima iz libijske vojske.
Bonus video: