Libija bi mogla da održi izbore, na kojima bi se moglo odlučiti i o sudbini lidera Moamera Gadafija, ako Zapad obustavi vazdušne napade, izjavio je šef libijske diplomatije Abdul Ati el Obeidi, prenio je BBC.
"Sigurni smo da bismo, ako ovo bombardovanje prestane i ako bude pravog primirja, mogli da imamo dijalog svih Libijaca o onome šta žele - demokratiju, političke reforme, ustav, izbore. To ne može da se učini u sadašnjoj situaciji", rekao je libijski šef diplomatije.
Obeidi je ocijenio da bi na izborima bila riješena "sva pitanja koja postave Libijci" i otvorene sve mogućnosti, uključujući, kako je nagovjestio, i pitanje budućnosti libijskog lidera.
On je predložio da, pošto bude proglašeno primirje, u roku od šest mjeseci budu održani izbori koje bi nadgledale Ujedinjene nacije, prenio je BBC.
Libijska vlada je, prema njegovim riječima, ozbiljna u vezi s primirjem čije bi sprovođenje mogli da nadgledaju strani posmatrači.
Obeidi je, takođe, kritikovao britansku odluku da pošalje vojne savjetnike u pomoć libijskim pobunjenicima.
London je najavio da će poslati desetak oficira da pomognu pobunjenicima u poboljšanju organizacije i komunikacije, ali je naglasio da neće naoružavati niti obučavati pobunjenike. Obeidi je ocijenio da će to samo produžiti sukobe.
Gadafijev sin uvjeren u pobjedu režima
Sin libijskog lidera Moamera Gadafija, Saif al-Islam uvjeren je da će režim njegovog oca pobijediti u sukobu u Libiji gdje NATO ulazi u drugi mjesec izvođenja vazdušnih napada u cilju zaštite civila. "Veoma sam optimističan i mi ćemo pobijediti. Situacija se svakog dana mijenja u našu korist", rekao je Saif za televiziju al-Libija, ne navodeći više detalja. Gadafijev sin je obećao da se režim njegovog oca "neće svetiti" pobunjenicima koji žele da ga svrgnu, ali je upozorio da će "upotreba oružja i sile biti dočekana silom, a da će oni koji pređu četiri crvene linije postavljene 2007. godine (Gadafi, islam, državna bezbjednost i nacionalno jedinstvo) morati da snose posledice". Saif je rekao da su projekti vrijedni više milijardi dolara trenutno blokirani zbog ugrožene bezbjednosti i odlaska desetina hiljada stranih radnika, prenio je AFP.
"Sve će se vratiti u normalu", uvjeren je Gadafijev sin, ističući da "Libija neće biti ista" nakon pobune protiv Gadafija, aludirajući na ustav čiji je nacrt nedavno predstavljen novinarima u Tripoliju. Mjesec od početka operacija zapadnih snaga u Libiji, pobunjenici su prvi put formalno zatražili pomoć stranih kopnenih trupa, a francuski ministar spoljnih poslova Alen Žipe rekao je da se potpuno protivi slanju vojnika u ovu sjevernoafričku zemlju, čak i pripadnika specijalnih snaga koji bi rukovodili vazdušnim napadima. Francuski premijer Fransoa Fijon rekao je da će Francuska pojačati vazdušne napade na Gadafijeve snage kako bi zaštitila civile, ističući, istovremeno, "da će biti neophodno da se iznađe političko rješenje, što je uslov dijaloga da bi mogla da se razriješi kriza u Libiji".
Bonus video: