Troje američkih senatora su ovih dana podnijeli prijedlog uredbe o zabrani medicinskih istraživanja na šimpanzama u SAD.
Sjedinjene Države su posljednja značajnija razvijena zemlja u kojoj se još uvek obavljuju eksperimenti na ovim životinjama.
Traži se takođe da američka vlada ukine azile za šimpanze kojima raspolaže kao i da se zabrani razmnožavanje ovih majmuna radi eksperimenata.
Elizabet Kučinić, Direktor za odnose s vladom američkog Komiteta ljekara za odgovornu medicinu, se zalaže za zabranu "jer ta inteligentna bića trpe ogromnu patnju, a slab su model za istraživanje ljudskih bolesti".
Prošle godine EU je zabranila korišćenje šimpanzi, gorila i orangutana u eksperimentima i uvela ograničenja za korišćenje u ove svrhe ostalih primata, a prethodno su slične mjere već uveli Japan, Australija i druge razvijene zemlje.
Uvoz šimpanzi je protivzakonit
U laboratorijama SAD ima još oko 1.000 šimpanzi, od kojih polovina pripada američkom Nacionalnom institutu za zdravlje, tj. državi.
Njihov broj opada zbog zabrane razmnožavanja tih životinja u ropstvu i zbog toga što je njihov uvoz protivzakonit.
Neki američki stručnjaci se protive inicijativi u američkom senatu.
Džon Vandeberg, direktor Jugozapadnog nacionalnog centra za istraživanje primata, ističe da su zahvaljujući baš eksperimentima na šimpanzama otkriveni mnogi ljekovi za hepatitis B i hepatitis C.
Vandeberg tvrdi da majmuni u tim eksperimentima nisu patili.
Šimpanze zaražene pomenutim bolestima su samo dva puta pregledane, pri čemu im je vađena krv da bi se utvrdio nivo virusa i iglom obavljena biopsija jetre.
"To je vrlo jednostavna klinička procedura. To ne boli", naglašava Vandeberg.
Bonus video: