Boing priznao da je znao za problem na avionu "737-maks"

Zvaničnik Savezne uprave za avijaciju rekao je da je "Boing" čekao 13 mjeseci prije nego što je o nenamjerno napravljenom alarmu obavijestio tu američku agenciju
3178 pregleda 6 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Reuters
Ilustracija, Foto: Reuters
Ažurirano: 06.05.2019. 17:03h

Kompanija "Boing" duže od godinu dana nije obavijestila američka regulatorna tijela da je nenamjerno napravljen alarm koji obavještava pilote o neusklađenosti podataka o letu na avionima tipa "737-maks" i da je taj alarm ugrađivan kao dodatna, a ne standardna oprema.

Američki avio-gigant je, međutim, insistirao na tome da nedostatak prikaza nije predstavljao dodatni sigurnosni rizik, prenosi Rojters.

Američki proizvođač aviona nedjeljama pokušava da otkloni navode da je avio-kompanije tjerao da plate za dodatnu sigurnosnu opremu, nakon što se pokazalo da je alarm dizajniran da pokaže odstupanja u očitavanju napadnog ugla aviona sa dva senzora ugrađivan kao dodatni paket opreme na modelu "737-maks", prenosi Rojters.

Sumnja se da su pogrešni podaci sa senzora odgovornog za mjerenje ugla pod kojim krilo presijeca vazduh, poznatijeg kao "ugao napada", pokrenuli dio softvera koji je gurnuo nos aviona nadolje u dva posljednja pada tog tipa aviona.

"Boing" je saopštio da je samo u jednom slučaju otkrio da je takozvani "AOA alarm" isporučen u paketu dodatne, a ne standardne opreme, kao što je namjeravao da isporuči, i dodao da podaci sa tog alarma nisu bili kritični u pogledu sigurnosti.

Zvaničnik Savezne uprave za avijaciju rekao je Rojtersu da je "Boing" čekao 13 mjeseci prije nego što je o tome obavijestio tu američku agenciju, prenosi RTS.

Budući da je isporučivan kao dodatni paket opreme, "AOA alarm" je tretiran kao poseban indikator koji prikazuje sirove podatke, a koji piloti na komercijalnim letovima veoma rijetko koriste, jer su godinama bili dodatak.

"Ni indikator ugla napada, ni 'AOA alarm' nisu neophodni za bezbjedan let. Oni pružaju samo dodatne informacije i nikada nisu razmatrani kao sigurnosni elementi na komercijalnim letovima", saopštio je "Boing".

Savezna uprava za avijaciju je podržala tu "Boingovu" procjenu, ali je kritikovala kompaniju zbog usporenosti u otkrivanju problema.

Bonus video: