Razgovori o nuklearnom sporazumu sa Iranom počeli su danas u Beču, usred sve upitnije posvećenosti SAD sprovođenju plana, javlja AP.
Predsjednik SAD Donald Tramp je obećao da će sredinom maja istupiti iz sporazuma potpisanog 2015. ako se evropske zemlje ne pridruže SAD u rješavanju problema za koje Tramp tvrdi da su fatalne mane. To uključuje da nisu uključene kazne za iranski raketni program i navodnu podršku paravojnim grupama u Libanu, Siriji, Jemenu i drugdje.
Ovonedjeljna smjena državnog sekretara Reksa Tilersona i izbor pristalice tvrde linije u odnosu na Iran Majka Pompea kao njegove zamjene podgrijali su spekulacije da će Vašington istupiti iz sporazuma.
Zbog toga se današnji sastanak Zajedničke komisije u Beču pomno posmatra.
Delegati SAD, Irana, Rusije, EU, Velike Britanije, Kine, Francuske i Njemačke nisu davali izjave prije početka razgovora koji bi trebalo da traju cijelog dana.
Američku delegaciju predvodi šef odsjeka za planiranje politike Stejt departmenta Brajan Huk.
Nuklearnim sporazumom, potpisanim u vreme predsjednika Baraka Obame, ograničava se iransko obogaćivanje i skladištenje materijala koji mogu biti korišćeni za pravljenje nuklearnog oružja. U zamjenu, Teheranu su ukinute brojne sankcije na međunarodnu trgovinu, naftni i bankarski sektor.
Tramp je 12. maj odredio kao novi rok za produžavanje ustupaka i obećao je da ih neće produžiti ako Evropljani ne ispune njegove zahtjeve.
Očekuje se da ministri spoljnih poslova članica EU, koji će o tom problemu razgovarati u ponedjeljak u Briselu, ponove stanovište da vjeruju da je sporazum sa Iranom dobar i da rade na ubjeđivanju Trampa da ne istupi iz njega. Takođe, očekuje se da počnu s većim pritiskom na iranski raketni program i ulogu Teherana u regionu.
Bonus video: