Evropska unija osudila je danas američke sankcije protiv firmi koje učestvuju u izgradnji gasovoda Sjeverni tok dva.
Sankcije je osudila i njemačka vlada kao i portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova.
"Evropska unija se principjelno protivi uvođenju sankcija protiv evropskih kompanija koje učestvuju u legalnim aktivnostima", rekao je portparol EU.
Američki predsjednik Donald Trump potpisao je sinoć predlog zakona o godišnjoj odbrambenoj potrošnji u koji su uključene sankcije za Sjeverni tok 2, gasovod koji se gradi za transport ruskih zaliha plina direktno u Njemačku ispod Baltičkog mora, zaobilazeći Ukrajinu.
Evropska komisija analizira moguće posledice američkih sankcija, rekao je portparol EU.
"Cilj Komisije je uvek bio da osigura da Sjeverni tok dva radi transparentno sa odgovarajućin nivoom pravnog nadzora", rekao je on.
Njemačka vlada osudila je danas američke sankcije protiv gasovoda Sjeverni tok dva, ocijenivši da se radi o "miješanju u unutrašnje stvari" zemlje.
"Vlada odbacuje te ekstrateritorijalne sankcije. One pogađaju njemačke i evropske kompanije i predstavljaju miješanje u naše unutrašnje stvari", rekla je Ulrike Demer portparolka njemačke kancelarke Angele Merkel u saopštenju.
Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova rekla je danas da američke sankcije protiv kompanija povezanih sa izgradnjom gasovoda Sjeverni tok dva, sprječavaju druge zemlje da razvijaju svoju privredu.
"Jedna država sa javnim dugom od 22.000 milijardi dolara zabranjuje solventnim zemljama da razvijaju svoju realnu privredu", rekla je Marija Zaharova na svojoj Fejsbuk stranici osuđujući "američku ideologiju koja ne podnosi svjetsku konkurenciju".
"Uskoro će nam zabraniti da dišemo", dodala je ona.
Vašington smatra da će taj gasovodi povećati zavisnost Evropljana od ruskog gasa i povećati uticaj Moskve. EU sa druge strane snažno osuđuje miješanje SAD-a u njenu energetsku politiku.
Sankcije koje su dio šireg zakona koji se odnosi na američki budžet za odbranu za fiskalnu 2020. godinu, uključuje zamrzavanje imovine i ukidanje američkih viza za preduzetnike vezane za gasovod.
Američki Stejt department treba u roku od 60 dana da saopšti imena pogođenih firmi i pojedinaca.
Jedna od glavnih firmi koja će, kako se očekuje, biti na meti sankcija je Alseas, švedska kompanija koja je vlasnik najvećeg broda na svijetu za postavljanje gasovoda "Pajoniring Spirit "(Pioniring Sopirit). Tu firmu je angažovao ruski Gasprom za izgradnju dijela gasovoda koji je u moru.
Gasovod Sjeverni tok dva predstavlja investiciju od desetak milijardi evra koju pola finansira Gasprom a drugu polovinu pet evropskih kompanija (OMV, Vinteršal Dea, Engie, Uniper i Šel). Trebalo je da bude pušten u rad krajem 2019, ali se sad očekuje da će to biti početkom 2020. godine.
Bonus video: