Grupa koja stoji iza projekta Sjeverni tok 2 saopštila je juče da namjerava da što prije završi gasovod koji će povećati isporuke ruskog gasa Evropi nakon što su sankcije SAD primorale glavnog izvođača da obustavi rad na postavljanju cijevi.
Američki predsjednik Donald Tramp je u petak potpisao predlog zakona koji sadrži uvođenje sankcija firmama koje postavljaju cijevi za Sjeverni tok 2, koji bi trebalo da udvostruči postojeći gasni kapacitet duž rute Sjevernog toka do Njemačke.
Agencija Blumberg je objavila da SAD nemaju preveliku moć da spriječe završetak projekta i da su priznale poraz višegodišnjih napora u tom pravcu.
Visoki zvaničnici američke administracije, koji su željeli da ostanu anonomni, izjavili su za Blumberg da su sankcije došle prekasno da bi imale bilo kakvog efekta. SAD će, umjesto toga, pokušati da nametnu troškove drugim ruskim energetskim projektima, rekao je jedan od zvaničnika.
Amerikanci su prijetili sankcijama, nastojeći da ponište projekat vrijedan 11 milijardi dolara, uoči njegovog završetka.
Njemački "Špigl" je nedavno pisao da situacija podsjeća na Hladni rat, s tim što Rusi i Amerikanci sada koriste ekonomsko oružje, a epicentar krize je ponovo u Berlinu.
Vašington, koji traži nova tržišta za svoj tečni prirodni gas (LNG), kaže da će Sjeverni tok 2 učiniti Evropu previše zavisnom od ruskih zaliha.
Gasprom, ruski gasni gigant i glavni nosilac Sjevernog toga 2, već zadovoljava više od trećine evropskih potreba za gasom.
Predsjednik Vladimir Putin želi da rutom preko Baltičkog mora zaobiđe Ukrajinu. Rusija bi time uštedjela milijarde tranzitnih taksi koje plaća Ukrajini, sa kojom je u zavadi nakon aneksije Krima 2014. Te dvije države su ove nedjelje postigle novi sporazum o tranzitu nakon dugotrajnih pregovora.
Planirano je da Sjeverni tok 2 počne sa radom u prvoj polovini 2020.
"Okončanje projekta je od suštinskog značaja za bezbjednost evropskih zaliha. Zajedno sa kompanijama koje pomažu u projektu, radićemo na tome da se on što prije završi", navedeno je u saopštenju konzorcijuma koji stoji iza projekta.
Evropska unija osudila je američke sankcije protiv firmi koje učestvuju u izgradnji gasovoda. Portparol EU je rekao da Evropska komisija analizira moguće posljedice tih mjera.
Njemački ministar finansija Olaf Šolc je rekao da Berlin "čvrsto odbacuje" američke sankcije, ali da se neće svetiti.
Ranije ove nedjelje, kancelarka Angela Merkel je kazala da se "protivi ekstrateritorijalnim sankcijama" protiv gasovoda.
"One pogađaju njemačke i evropske kompanije i predstavljaju miješanje u naše unutrašnje stvari", navodi se u jučerašnjem saopštenju Merkeline portparolke Ulrike Demer.
Jedan od izvođača Sjevernog toka 2, švajcarsko-holandska kompanija Olsis (Allseas), objavila je u petak da obustavlja aktivnosti na postavljanju cijevi kako bi izbjegla američke sankcije.
Olsis, koji je u privatnom vlasništvu, specijalizovan je za podmorsku izgradnju i postavljanje cijevi pod vodom.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova je juče saopštilo da će Moskva nastaviti sa svojim ekonomskim projektima bez obzira na bilo čije sankcije. Portparolka ministarstva Marija Zaharova je optužila Vašington za promovisanje "ideologije" koja koči svjetsku konkurenciju.
Predlog zakona poziva administraciju da u roku od 60 dana identifikuje kompanije koje rade na projektu da bi sankcije stupile na snagu. Očekuje se da će taj izvještaj biti završen brže.
Sankcije koje su dio šireg zakona koji se odnosi na američki budžet za odbranu za 2020. godinu, uključuje zamrzavanje imovine i ukidanje američkih viza preduzetnicima koji rade na projektu.
Gasprom snosi polovinu planiranih troškova projekta gasovoda, a ostatak dijeli pet evropskih kompanija: austrijski OMV, njemačke Uniper i Vinteršel, anglo-holandska Rojal Dač Šel i francuska Enži.
I administracija Baraka Obame se protivila projektu Sjeverni tok 2 vjerujući da će on ojačati Putinov ekonomski i politički uticaj na Evropu.
SAD su posljednjih godina postale najveći svjetski proizvođač nafte i gasa, i agresivno pokušavaju da prodaju svoje proizvode u inostranstvu. Trampova administracija kaže da je LNG "gas slobode" koji Evropi pruža alternativu ruskim zalihama.
Njemačka kaže da joj je gas potreban jer se oslobađa uglja i nuklearne energije.
Bonus video: