SAD i Velika Britanija započeli su prvu rundu pregovora o sporazumu o slobodnoj trgovini, a njihovi predstavnici obvezali su se da će raditi ubrzanim tempom na daljinu kako bi postigli dogovor koji će značajno povećati trgovinu i ulaganja, piše Hina.
Na virtuelnim sastancima učestvovaće više od 300 američkih i britanskih zvaničnika u gotovo 30 pregovaračkih grupa, zajedno su saopštili američki trgovinski predstavnik Robert Ligticer i britanska ministarka trgovine Liz Tras.
"Pregovaraćemo ubrzanim tempom. Sporazum o slobodnoj trgovini će doprinijeti dugoročnom zdravlju obje privrede što je od vitalnog značaja u oporavku od posljedica covida-19."
Vašingtonu su to prvi značajniji trgovinski pregovori u 2020, dok Britanija već pregovara o budućim trgovinskim odnosima s EU nakon povlačenja iz bloka u januaru.
Obje zemlje nastoje povezati domaće lance sabdijevanja dok se suočavaju s posljedicama krize koronavirusa.
Ligticer je trgovinske pregovore s Britanijom naveo jednim od glavnih prioriteta Trampove administracije u 2020. U ciljevima koje je objavio prošle godine, traži puni pristup američkih poljoprivrednih proizvoda i niže carine za američke proizvode.
Republikanski senator Ajove Čak Grejsli nada se da će trgovinski sporazum s Britanijom postaviti temelje za njihov poboljšani dogovor s EU.
"Sve čemu se nadam je da će dobar sporazum o poljoprivredi s Britanijom osramotiti Europu", rekao je Grejsli novinarima.
Trampova administracija želi vratiti lance snabdijevanja u SAD i udaljiti ih od Kine gdje se pojavio koronavirus te pokušava progurati kampanju "Kupuj američko" za snabdijevanje medicinskim i drugim zalihama.
Očekuje se da će poljoprivreda biti jedno od najtežih pitanja u pregovorima. Britanija se snažno protivi genetski modifikovanoj hrani, premijer Boris Džonson obećao je da će zauzeti "čvrst stav" dok je Tras rekla da Britanija neće sniziti svoje standarde za bezbjednost hrane.
Robna razmjena SAD-a i Britanije procijenjena je na 127 milijardi dolara 2018, dok je razmjena usluga premašila 134 milijarde dolara. Britanija je sedmi najveći trgovinski partner SAD-a, iza Južne Koreje, prema podacima američke Kancelarije za popis stanovništva.
"Želimo postići ambiciozan sporazum koji će otvoriti nove mogućnosti u našem poslovanju, privući više ulaganja i stvoriti bolja radna mjesta za ljude u cijeloj zemlji", rekla je Tras.
Nove runde pregovora održavaće se svakih šest nedjelja i to na daljinu sve dok ne postane sigurno putovati, objavila je britanska vlada.
Bonus video: