Sjevernu Koreju često predstavljaju kao zemlju izolovanu od ostatka svijeta. Stvarna situacija je da ima diplomatske veze sa skoro 50 zemalja. A koje su to zemlje i koliko su jaki ti odnosi?
Po osnivanju Sjeverne Koreje 1948, zemlja je ustanovila formalne diplomatske odnose sa više od 160 zemalja.
Danas, 25 zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Njemačku i Švedsku, imaju diplomatske misije u Sjevernoj Koreji.
Kina i Rusija, kao nekadašnje komunističke komšije, bile su među prvima koji su uspostavili diplomatske veze po stvaranju Demokratske narodne republike Koreje - kako je zvanično poznata.
Sjedinjene Američke Države sada pritiskaju ostatak svijeta da prekine svoje veze sa Pjongjangom, piše BBC.
Među onima koju krenuli u akciju su Španija, Kuvajt, Peru, Meksiko, Italija i Mjanmar. Svi oni su iz Sjeverne Koreje povukli ambasadore ili diplomate u proteklih nekoliko mjeseci.
Portugal, Uganda, Singapur, UAE i Filipini su takođe suspendovali odnose ili prekinuli kontakt.
Ali mnoge sjevernokorejske misije šriom svijeta ostaju otvorene za saradnju sa drugim zemljama. Neke čak tek sada ugovaraju poslove, budući da Pjogjanga sarađuje sa brojem afričkih zemalja.
Samo šest od 35 članica Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), koja je najveća internacionalna organizacija najrazvijenijih svjetskih ekonomija, ostale su u dobrim odnosima sa Pjongjangom.
SAD nikada nijesu ustanovile diplomatske odnose sa Sjevernom Korejom. Nije ni Japan, Južna Koreja i Francuska.
To znači da SAD i njeni najbliži azijski saveznici šture informacije o Pjongjangu dobijaju od drugih zemalja, poput Britanije, Njemačke i Švedske, piše BBC.
Ambasade Sjeverne Koreje se samofinansiraju, uprkos brojnim navodima da funkcionišu kao frontovi za nedozvoljene aktivnosti.
A šta zapravo ta diplomatska predstavništa mogu postići?
U nekim socijalističkim i komunističkim zemljama, poput Kube, Venecuele i Laos, veza sa Sjevernom Korejom ističe sličnost zajedničke ideološke podrške.
Danas se ti odnosi više održavaju zahvaljujući zajedničkom anti-amerikanizmu nego istoj ideologiji. Sličano je i sa odnosom prema Siriji i Iranu.
Bonus video: