Mjanmar je danas utonuo u još dublju krizu pošto je policija zauzela bolnice i univerzitete i uhapsila stotine demonstranata protiv vojne vlasti, dok je koalicija sindikata zakazala štrajk.
Tenzije su sve veće u glavnom gradu Jangonu, gdje se druge noći zaredom na ulicama čuju pucnji iz teškog naoružanja, i to u vrijeme policijskog časa koji je počeo u 20.00 po lokalnom vremenu.
Na snimcima postavljenim na društvenim mrežama mogu se čuti i zvukovi šok-bombi.
Nije bilo moguće utvrditi tačnu svrhu korišćenja teškog naoružanja od bezbjednosnih snaga nakon što su se demonstranti povukli sa ulica, ali djeluje da je to dio strategije zastrašivanja svakoga ko bi mogao da pomisli da se suprotstavi vlastima.
Snimljeni su i brojni incidenti teškog prebijanja demonstranata prilikom hapšenja, koje je vjerovatno dio iste strategije.
Neki pucnji su se čuli u blizini bolnica, dok stanovnici, prema navodima medija, pokušavaju da spriječe ulazak policije i vojske u te ustanove.
Na meti bezbjednosnih snaga često je bilo medicinsko osoblje, kao i zdravstveni objekti i vozila hitne pomoći.
Pokret za građansku neposlušnost, koji je formalni koordinator protesta, osnovali su zdravstveni radnici.
Zauzimanje bolnica omogućilo bi vlastima da lako hapse ranjene ljude.
U mnogim gradovima i mjestima Mjanmara masovni protesti traju danima, a bezbjednosne snage odgovaraju sve češćom upotrebom smrtonosne sile i masovnim hapšenjima.
Na demonstracijama 28. februara ubijeno je najmanje 18 demonstranata, a 3. marta 38, navodi Kancelarija UN za ljudska prava.
Uhapšeno je više od 1.500 ljudi.
Policija je danas protiv demonstranata širom zemlje, uključujući najveće gradove Jangon i Mandalaj, koristila suzavac, gumene metke i šok-bombe.
Sindikati Mjanmara su uputili zajednički poziv da sjutra počne generalni štrajk širom zemlje, sa ciljem "potpunog zatvaranja ekonomije" zemlje.
Oni su pozvali na nastavak štrajka dok građanima "ne bude vraćena demokratija".
Prije nekoliko nedjelja, protestnom pokretu su se pridružili radnici iz nekoliko industrija, a najviše iz državne željeznice i bankarskog sektora.
Ranije danas, policija je u Baganu, nekadašnjem glavnom gradu, pucala na demonstrante i ranila nekoliko njih.
Bagan je na spisku svjetske baštine Uneska zbog više od 2.000 pagoda ili njihovih ostataka.
Pagode potiču iz perioda između devetog i 13. vijeka.
Protesti u Mjanmaru sa zahtjevom za obnovom demokratije traju otkako je vojska izvela puč i preuzela vlast 1. februara.
Demonstranti traže povratak na vlast uhapšene premijerke Aung San Su Ći, dobitnice Nobelove nagrade za mir.
Bonus video: