Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da dobro ide povlačenje snaga NATO iz Avganistana, ali je u utorak u glavnom gradu, Kabulu, desetoro ljudi poginulo u bombaškim napadima.
NATO pomaže u pružanju bezbjednosti u Avganistanu skoro dvije decenije, ali sada smatra da su vlada i oružane snage koje je obučio, dovoljno jaki da bez pomoći međunarodnih trupa samostalno rade u toj zemlji razorenoj sukobima.
NATO je preuzeo bezbjednost u Avganistanu 2003, dvije godine pošto je koalicija na čelu sa SAD zbacila talibane jer su davali utočište bivšem lideru Al-Kaide Osami bin Ladenu. Preostalo je manje od 9.000 stranih vojnika, uključujući 3.500 američkih koji treba da odu do 11. septembra.
Stoltenberg je novinarima poslije predsjedavanja virtuelnim sastancima ministara spoljnih poslova i odbrane NATO-a rekao u Briselu da "povlačenje naših snaga napreduje uredno i koordinirano. Na svakom koraku tog procesa najvažnija je sigurnost našeg osoblja".
Iako trupe NATO-a više neće biti u Avganistanu, taj savez 30 država i njegovi partneri i dalje će finansirati, kako je Stoltenberg rekao, "sposobne i jake snage bezbjednosti".
Nije međutim jasno kako će se novac usmjeravati avganistanskoj vojsci, za koju su vojni stručnjaci upozorili da je sastavljena od loše obučenih, loše opremljenih vojnika čija se lojalnost koleba između odanosti svojoj državi i lokalnim vođama naoružanoh grupa.
Stručnjaci kažu da su avganistanske oružane snage koje bi trebalo da su bedem protiv talibanskih pobunjenika koji su posljednjih mjeseci pojačali napade, korumpirane, demoralisane i jedva kontrolišu teritoriju.
Tri eksplozije zatresle su Kabul u utorak kasno uveče: dvije bombe su eksplodirale uzastopno na različitim mjestima u gradu, a treća je teško oštetila trafo-stanicu.
NATO će "nastaviti civilno diplomatsko prisustvo u Kabulu, da bi savjetovao i podržao osposobljavanje avganistanskih službi bezbjednosti", rekao je Stoltenberg. Diplomate NATO-a su ove nedjelje izjavile da nije jasno ko će štititi te strance - civile ili kako će biti obezbijeđen međunarodni aerodrom u Kabulu, meta čestih napada talibana.
Stoltenberg, bivši premijer Norveške, rekao je da NATO takođe proučava načine za školovanje avganistanskih vojnika i obuku specijalnih snaga negdje van te zemlje. Rekao je da su se ministri složili da je "kontinuirana podrška najbolji način da svi doprinesemo mirovnim naporima u Avganistanu".
Odlazak iz Avganistana biće visoko na dnevnom redu samita NATO-a u Briselu 14. juna kojim će predsjedavati američki predsjednik Džozef Bajden. Na sastanku neće učestvovati nijedan avganistanski lider.
Bonus video: