Saudijska Arabija naložila je svojim državljanima da napuste Liban, u jeku tenzija između dvije zemlje.
Libanski premijer Saad al-Hariri prošlog vikenda podnio je ostavku na tu funkciju u šokantnom obraćanju iz Saudijske Arabije.
U kratkom saopštenju koje je objavila saudijska državna agencija Saudi pres, svi Saudijci koji žive ili borave u posjeti Libanu pozvani su da napuste tu zemlju, a oni koji namjeravaju da u Liban putuju, upozoravaju se da to ne čine, prenosi AP.
Ranije danas, šef diplomatije Libana Gebran Basil izjavio je da libanski narod treba da odluči o smjeni svojih predstavnika, nakon što je premijer te zemlje prošlog vikenda podnio ostavku iz Saudijske Arabije, dok izvori bliski situaciji kažu da je Rijad iznudio Haririjevu ostavku i drži ga u kućnom pritvoru, prenio je Rojters.
Libanske vlasti smatraju da Rijad nasilno drži Haririja i planiraju da sa stranim državama rade na obezbjeđivanju njegovog povratka, rekao je ranije visoki zvaničnik libanske vlade.
Istovremeno, neimenovani visoki političar blizak Haririju rekao je da mu je Saudijska Arabija naložila da podnese ostavku i stavila ga u kućni pritvor, dok treći izvor blizak situaciji kaže da Saudijska Arabija kontroliše i ograničava njegovo kretanje.
U međuvremenu, član parlamentarnog bloka libanskog šiitskog pokreta Hezbolah Hasan Fadlalah pozvao je Saudijsku Arabiju da prestane da se miješa u libanska pitanja nakon što je Hariri podnio ostavku.
Takođe, Fadlalah je rekao da njegov blok podržava stav libanskog predsjednika, koji je odbio da donese odluku o tome da li prihvata šokantnu Haririjevu ostavku sve dok se Hariri ne vrati kući.
Hariri je, u obraćanju iz Saudijske Arabije prošlog vikenda, rekao da podnosi ostavku navodeći da se plaši za svoj život i kritikujući Iran i libanski šiitski pokret Hezbolah.
On je sugerisao da se plaši za život istakavši da je atmosfera u zemlji slična onoj koja je postojala prije ubistva njegovog oca i premijera Rafika Haririja 2005. godine, te da je "osjetio šta mu se sprema".
Hariri je na poziciju premijera postavljen krajem 2016, a rukovodio je vladom od 30 ministara čiji je član bila i grupa Hezbolah, navodi AP zaključivši da je njegova vlada u velikoj mjeri uspjela da zaštiti zemlju od efekata građanskog rata u susjednoj Siriji, a sada se očekuje da će ostavka Haririja pojačati tenzije u zemlji.
Bonus video: