Papa Franjo otvorio je danas dvogodišnje globalne kondultacije koje bi mogle da promijene način na koji Rimokatolička Crkva donosi odluke i čiji bi se uticaj mogao osjećati dugo nakon završetka njegovog pontifikata.
Pobornici smatraju da je inicijativa nazvana "Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, učestvovanje i poslanje" prilika za promjenu dinamike moći u Crkvi i da se da veći glas katolicima laicima, uključujući žene i ljude na marginama društva.
Konzervativci smatraju da je proces koji će se odvijati u tri faze gubitak vremena, da bi mogao potkopati hijerarhijsku strukturu Crkve koja ima 1.3 milijarde vjernika te dugoročno razvodniti tradicionalnu doktrinu, piše Hina.
Papa je na misi u bazilici sv. Petra rekao da bi katolici trebali biti otvorenog uma prema tom procesu.
"Jesmo li spremni za avanturu ovog putovanja? Ili se bojimo nepoznatog i radije bismo se sakrili iza uobičajenih izgovora: 'To je besmisleno' ili 'Uvijek tako činimo?'" upitao se.
U prvoj fazi, katolici u župama i biskupijama širom svijeta razgovaraće o pitanjima kao što su sluša li Crkva dovoljno mlade, žene, manjine i marginalizovane.
Razgovaraće takođe kako identifikovati stereotipe i predrasude u lokalnim zajednicama i kakvu Crkvu misle da Bog želi danas u svijetu.
Nakon rasprava na nacionalnim i kontinentalnim nivoima, biskupi će se sastati u Vatikanu na mjesec dana 2023. Pripremit će dokument, a papa će napisati Apostolsku pobudnicu sa svojim stajalištima, predlozima i možda uputstvima o raznim pitanjima.
"Nemojmo dopustiti da naša srca budu zatvorena; nemojmo ostati isključivi u našim uvjerenjima. Slušajmo jedni druge", rekao je papa na misi na kojoj je bilo oko 3.000 ljudi.
Naglasio je ipak da samo pape mogu donositi konačne odluke o doktrinarnim pitanjima.
Papa je kazao da sinodalnost, pojam koji potiče iz grčkog i znači otprilike zajedno ići istim putem, ne može postati "Crkvena konvencija, studijska skupina, politički kongres ili parlament, nego događaj ispunjen milošću, proces zacjeljenja vođen Duhom Svetim".
Bonus video: