Vlasti u Iraku suspendovale Telegram zbog 'nacionalne bezbjednosti'

Ministarstvo komunikacija Iraku je navelo da je suspenzija značajna i da bi se "zaštitili lični podaci građana, koje krši aplikacija"

3487 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Vlada Iraka je saopštila da suspenduje popularnu aplikaciju za slanje poruka Telegram širom zemlje, zbog "nacionalne bezbjednosti", čime su privukli kritike na kanalima bliskim pro-iranskim frakcijama.

Servis je blokiran sredinom nedjelje, a nove poruke se nisu učitavale za korisnike u Bagdadu.

Aplikacija je i dalje pristupačna korisnicima koji koriste VPN, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Iračko ministarstvo komunikacija je pravdalo odluku, citirajući "smjernice viših nivoa vlasti, vezane za nacionalnu bezbjednost".

Ministarstvo je takođe navelo da je suspenzija značajna da bi se "zaštitili lični podaci građana, koje krši aplikacija".

Vlasti su navele da Telegram "nije odgovorio" na njihove zahtjeve da se pozabave pitanjem "curenja podataka iz državnih institucija i sa uređaja pojedinaca, što predstavlja prijetnju nacionalnoj bezbjednosti i socijalnom miru".

Telegram je veoma popularan u Iraku, a često se koristi kao propagandna platforma za grupe bliske oružanim frakcijama i proiranskim političkim strankama.

Jedan od tih kanala je kritikovao odluku Iraka da suspenduje Telegram rekavši da je ta mjera u suštini pokušaj da se "ućutkaju".

Kanal koji ima više od 330.000 pretplatnika je takođe optužio iračke vlasti, koje imaju podršku proiranskih partija, da "konfiskuju slobode".

Nakon više decenija sukoba, Irak se nalazi u periodu relativne stabilnosti, ali vlasti su često na meti kritika nevladinog sektora i aktivista zbog podrivanja slobode izražavanja.

Prošlog mjeseca, "Amnesty International" je izrazio zabrinutost zato što vlada Iraka razmatra predlaganje dva zakona parlamentu koji bi, ukoliko budu izglasani "ozbiljno ograničili prava na slobodu izražavanja i mirno okupljanje".

Ova grupa je istakla da se predloženi zakonski nacrti pojavljuju u isto vrijeme dok traje "niz suđenja pojedincima koji su kritikovali osobe na vlasti".

Telegram je ranije bio blokiran u nizu drugih zemalja.

U aprilu, popularna aplikacija je suspendovana u Brazilu jer nisu obezbijedili pristup podacima o neonacističkim grupama aktivnim na platformia.

Dva dana kasnije, nakon žalbe, odluka je poništena.

Bonus video: