Američki sindikat radnika u automobilskoj industriji Junajted auto vorkers (JAV) proširio je danas štrajk protiv velikih proizvođača automobila na 38 pogona u 20 američkih saveznih država.
Radnici su napustili radna mjesta u 38 centara za distribuciju djelova Dženeral motorsa i Stelantisa.
Još 5.600 radnika pridružilo se štrajku, pored 13.000 članova sindikata koji su štrajk započeli prije nedjelju dana. Sindikat ukupno ima 146.000 članova.
Ford je pošteđen dodatnih štrajkova jer je kompanija ispunila neke od zahtjeva sindikata tokom pregovora prošle nedjelje, rekao je predsjednik JAV Šon Fejn.
"Napravili smo istinski napredak u Fordu", rekao je Fejn tokom onlajn prezentacije članovima sindikata i dodao: "I dalje imamo ozbiljne probleme koje treba riješiti, ali želimo da priznamo da Ford pokazuje ozbiljnost u pogledu postizanja dogovora".
Prema njegovim riječima, "U Dženeral motorsu i Stelantisu to je druga priča", rekao je on.
Te kompanije, dodao je Fejn, odbile su predloge sindikata za povećanje plata, podjelu dobiti i sigurnost posla.
Sindikat ukazuje na ogroman profit tih kompanija i u posljednje četiri godine traži povećanje plata od 36 odsto. Kompanije su ponudile nešto više od polovine tog iznosa.
JAV ima i druge zahtjeve, uključujući 32-časovnu radnu nedjelju za 40 plaćenih sati i vraćanje tradicionalnih penzionih planova za nove radnike.
Kompanije kažu da ne mogu sebi priuštiti da ispune zahtjeve sindikata jer, kako navode, moraju da ulože profit u skupu tranziciju sa automobila na gas na električna vozila.
Ugovor JAV sa proizvođačima automobila istekao je u ponoć 14. septembra, a radnici su napustili Fordovu fabriku za sklapanje u blizini Detroita, Dženeral motorsovu fabriku u Ventzvilu, Misuri, i fabriku džipova koju vodi Stelantis u Toledu, Ohajo.
Fejn je ranije ove nedjelje rekao da će pozvati radnike u više fabrika da štrajkuju osim ako ne bude značajnog napretka u pregovorima o ugovorima sa proizvođačima automobila.
Pregovori su juče nastavljeni, iako nijedna strana nije prijavila bilo kakav napredak, a ostali su na vrlo udaljenim stanovištima u pogledu povećanja plata.
Bonus video: