Motor koji je navodno korišćen u sjevernokorejskim raketama napravljen je u ukrajinskoj fabrici, ali isključivo za rakete nosače koje su isporučivane Rusiji.
To je saopštila ukrajinska svemirska agencija.
"Takvi motori su se do 2001. godine proizvodili u ukrajinskoj fabrici Južmaš", izjavio je šef ukrajinske svemirske agencije Jurij Radčenko novinarima, a prenosi agencija Frans pres.
Motori RD-250 su, kako je dodao, korišćeni u raketama nosačima "ciklon-2" i "ciklon-3" koje su isporučivane Rusiji.
"I motori i rakete nosači su se proizvodili u Južmašu u interesu Rusije", kazao je Radčenko, dodajući da je ukupno proizvedeno 233 takvih raketa.
Prema informacijama Kijeva, Rusija danas posjeduje između sedam i dvadeset raketa "ciklon" i može da uradi šta god poželi sa motorima i nacrtima, prenosi Tanjug.
"Imaju te motore, ali imaju i dokumentaciju. Mogu da snabdijevaju motorima koga god hoće", dodao je šef svemirske agencije.
Američki list "Njujork tajms" je, pozivajući se na jedan izvještaj eksperata, prenio da je brz napredak Sjeverne Koreje u razvoju rakete dugog dometa uslijedio nakon što je Pjongjang kupio raketne motore od jedne ukrajinske fabrike.
"Rakete korišćene u nedavnim sjevernokorejskim testiranjima zasnovane se na motoru RD-250, koji se nekada proizvodio u ukrajinskom građu Dnjepru", zaključak je istraživanja Majkla Elemana iz Međunarodnog instituta za strateške studije.
Ti motori su, kako se navodi u izvještaju eksperata, vjerovatno kupljeni od korumpiranih radnika, a kriminalnim putevima su prokrijumčareni do Sjeverne Koreje, negdje u trenutku između raspada Sovjetskog Saveza i aktuelne vojne krize u Ukrajini.
Ukrajina je juče oštro reagovala na pisanje "Njujork tajmsa", navodeći da nikada nije Sjevernu Koreju snabdijevala odbrambenim tehnologijama.
Generalni konstruktor kompanije “Južnoje“ Aleksandar Degzjarev smatra da je moguće da je Sjeverna Koreja uspjela da kopira ukrajinske motore.
Potpredsjednik ruske vlade Dmitrij Rogozin kazao je, komentarišući saopštenja o sjevernokorejskom “kopiranju“ ukrajinskih raketnih motora, da je to nemoguće bez Kijeva.
“Šta znače ’kopije motora‘? To nije slika ili skulptura. Da bi se izradila ’kopija‘ treba imati ili original motora ili detaljne crteže. A ne može se ni bez ukrajinskih stručnjaka sposobnih i spremnih da razviju proizvodnju na tuđoj tehnološkoj platformi. Na ovaj ili onaj način reč je o krijumčarenoj isporuci mimo svih odgovarajućih međunarodnih zabrana“, napisao je Rogozin na svom nalogu na Tviteru.
Bonus video: