Dok Rusija tvrdi da se došla u posjed američke krstareće rakete "tomahavk", SAD te navode odbacuju kao "apsurdne".
Rusko Ministarstvo odbrane je saopštilo da je Moskva došla do raketa "tomahavk" i da će ih proučiti kako bi poboljšala svoje sopstvene sisteme naoružanja.
Načelnik glavne operativne uprave Generalštaba Oružanih snaga Rusije general-pukovnik Sergej Rudskoj rekao je da su krstareća raketa "tomahavk", koja nije eksplodirala, i još jedna raketa velike preciznosti, koja se ispaljuje iz vazduha, a koje su SAD i njihovi saveznici koristili tokom vazdušnih napada na Siriju 14. aprila, dopremljeni u Moskvu, navodi američka televizija CNBC.
Rudskoj je rekao na brifingu za novinare da ruski vojni stručnjaci već proučavaju te rakete.
"Neke od raketa nisu uspjele da stignu do određenih meta, očigledno zbog tehničkih kvarova, koji su doveli do rizika od uništenja civilnih objekata i civilnih žrtava. Njih dvije –krstareća raketa 'tomahavk' i visoko precizna raketa koja se ispaljuje iz vazduha, donijete su u Moskvu", naveo je Rudskoj.
S druge strane, iz američkog Ministarstva odbrane te tvrdnje Moskve odbacuju kao "apsurdne".
Portparol Pentagona Erik Pahon rekao je za CNBC da su ruske tvrdnje pokušaj skretanja pažnje sa savezništva Rusije sa režimom sirijskog predsjednika Bašara el Asada.
"Ovo je još jedna primjer ruske kampanje širenja dezinformacija kako bi se skrenula pažnja s njihovog moralnog saučesništva sa zvjerstvima Asadovog režima i pokolja civila u zapadnoj Siriji", rekao je Pahon.
Pahon je dodao da su tvrdnje Moskve "u vezi sa izborom američkih ciljeva apsurdne, kao i ostatak izvještaja agencije Tas.
Napominje da SAD, kada je riječ o tome da su se rakete "tomahavk" našle u rukama Rusije, nijesu vidjele nikakav dokaz, osim izjava koje su date za ruske državne medije.
"Još jedna propagadna dimna zavjesa"
"Ovo je vjerovatno još jedna dimna zavesa propagande kako bi se odvratili (ljudi) od stvarnog problema - ubistva nevinih civila, koje je počnio ubilački režim, podstaknut podrškom Rusije", rekao je portparol Pentagona.
Prema tvrdnjama kompanije "Rejtion", koja proizvodi rakete "tomahavk", riječ je o modernim i moćnim raketama, koje mogu satima da kruže, odmah promijene kurs po komandi i usklikaju fotografiju mete namijenjenu kontrolorima preko pola svijeta, prije nego što izvrše udar visoke preciznosti.
"Rejtion" navodi da rakete "tomahavk" mogu da se lansiraju sa broda ili podmornice, sa udaljenosti veće od 1.600 kilometara
"Rejtion" navodi da rakete "tomahavk" mogu da se lansiraju sa broda ili podmornice, sa udaljenosti veće od 1.600 kilometara, i da ulete u jako zaštićeni vazdušni prostor kako bi izvršile precizne udare na mete, uz minimalnu kolateralnu štetu.
SAD i savezničke vojske upotrebile su rakete "tomahavk" više od 2.000 puta u borbi, a testirale njihov let 500 puta.
U aprilu 2017. godine, sa američkih razarača ispaljeno je 59 krstarećih raketa "tomahavk" na sirijsku vazduhoplovnu bazu, dodaje "Rejtion".
Pentagon je potvrdio da je koristio rakete "tomahavk" 14. aprila, kada su SAD, zajedno sa saveznicima, izvršile vazdušne napade na Siriju u znak odmazde zbog navodno hemijskog napada u toj zemlji, za koji SAD krive sirijsku vladu.
CNBC navodi da je neizvjesno šta će Rusija saznati iz proučavanja raketa "tomahavk" imajući u vidu da se nedavno hvalila da je i sama razvila najsavremenije rakete.
Bonus video: