SIPRI: Najveći proizvođači oružja zaradili 632 milijarde dolara, najveći porast prihoda zabilježile ruske kompanije

Ratovi u Ukrajini i pojasu Gaze, kao i rastuće tenzije u istočnoj Aziji, značajno povećavaju potražnju za oružjem i vojnom opremom, pa su i prihodi industrije oružja 2023. povećani skoro širom svijeta - izveštava SIPRI

10845 pregleda 3 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Prihodi 100 najvećih proizvođača oružja na svijetu dostigli su ukupno 632 milijarde američkih dolara, što je porast od 4,2 odsto u odnosu na 2022. - piše u izvještaju švedskog instituta za mirovna istraživanja SIPRI za prošlu godinu.

"Najvažniji razvoj u 2023. bio je taj što su posebno evropske i američke kompanije konačno uspjele da rastuću potražnju izazvanu ratom u Ukrajini pretvore u povećane prihode", objašnjava Sjao Liang, jedan od autora izvještaja, u intervjuu za Dojče vele (DW). "Mnoge kompanije su 2022. još uvijek imale problema zbog poremećaja u lancima snabdijevanja izazvanih pandemijom koronavirusa."

Rusija

SIPRI navodi da su najveći porast zabilježile ruske kompanije čiji su prihodi 2023. porasli za 40 odsto.

Rakete, borbeni avioni i dronovi često se proizvode u višesmjenskom sistemu kako bi se nadoknadili veliki gubici materijala na frontu, navodi se u izvještaju.

Međutim, među 100 najvećih svjetskih kompanija za naoružanje nalaze se samo dvije ruske firme:

"Većina ruskih kompanija prestala je da objavljuje podatke o prihodima 2022". objašnjava Sjao Liang. Ipak, nisu sve.

Istraživačima iz Stokholma posebno su korisni podaci kompanije Rostek, koja zauzima sedmo mjesto među svjetskim proizvođačima naoružanja.

"To je zapravo holding sa sedam ili osam različitih ruskih kompanija koje smo ranije imali u našoj bazi podataka. I dalje imamo prilično dobar uvid u to kako se te firme razvijaju", ističe Liang.

Ukrajina

Jedina ukrajinska kompanija među prvih 100 je JSC Ukrainian Defense Industry, koja je svoje prihode povećala za 69 odsto.

Njemačka

Njemačke kompanije ostvarile u prosjeku porast prihoda od 7,5 odsto.

Među 100 najvećih svjetskih proizvođača naoružanja nalaze se četiri njemačke kompanije: Rajnmetal, Tisen Krup, Hensolt i Dil.

Najveći porast prihoda - 30 odsto - zabilkežila je kompanija Dil, koja proizvodi vođene rakete i sisteme za protivvazdušnu odbranu.

Rajnmetal, najveća nemačka kompanija, zauzima 26. mjesto na listi i povećala je prihode za deset odsto. Ova firma proizvodi, između ostalog, artiljerijsku municiju od 155 mm, samohodne haubice i oklopna vozila.

Evropa

Uprkos rastu pojedinačnih kompanija, Evropa je kao cjelina zabilježila najmanji rast prihoda u sektoru naoružanja, svega 0,2 odsto.

To je dijelom posljedica ograničenih proizvodnih kapaciteta i relativno niskih budžeta za odbranu.

Neke zemlje, poput Francuske i Italije, zabilježile su značajan pad prihoda.

SAD

Na vrhu liste 100 najvećih svjetskih kompanija i dalje su američki giganti Lokid Martin i RTX (ranije Rejton). Obje kompanije su 2023. zabilježile blagi pad prihoda, što je prema SIPRI-ju povezano sa ograničenom dostupnošću specijalnih komponenti ili sirovina potrebnih za proizvodnju raketa i u avioindustriji.

Dakle, problem nije potražnja, već lanci snabdijevanja. Generalno, manji proizvođači su 2023. brže povećavali proizvodnju od velikih korporacija.

Azija

U Aziji su, prije svega, kompanije iz Južne Koreje i Japana značajno povećale prihode, kao odgovor na rastuće tenzije u regionu.

Japan od 2022. ulaže u naoružanje više nego ikada od završetka Drugog svjetskog rata.

Južnokorejske kompanije uspjele su da se probiju i na evropsko tržište: Hjundai Rotem Poljskoj prodaje borbene tenkove.

U Kinisu prihodi kompanija za proizvodnju naoružanja 2023. porasli za samo 0,7 odsto, što je najmanji rast od 2019.

Bliski istok

Šest od 100 najvećih proizvođača naoružanja nalazi se na Bliskom istoku. Njihovi prihodi su 2023. porasli za 18 odsto i dostigli 19,6 milijardi dolara.

Prihodi tri izraelske kompanije za naoružanje dostigli su rekordnih 13,6 milijardi dolara. Među tim firmama su i proizvođači zaštitnog sistema "Gvozdena kupola", koji štiti Izrael od raketnih napada.

Bonus video: