Snage bezbjednosti spriječile hapšenje opozvanog predsjednika Južne Koreje

To je najnovija konfrontacija u političkoj krizi koja je paralisala Južnu Koreju i dovela do opoziva dva šefa država za manje od mjesec dana

19569 pregleda 2 komentar(a)
Državna agencija povukla svoje istražitelje, Foto: Reuters
Državna agencija povukla svoje istražitelje, Foto: Reuters

Južnokorejski istražitelji napustili su danas zvaničnu rezidenciju opozvanog predsjednika Jon Suk Jeola pošto ni poslije skoro šest sati nisu uspjeli da ga privedu.

To je najnovija konfrontacija u političkoj krizi koja je paralisala Južnu Koreju i dovela do opoziva dva šefa država za manje od mjesec dana.

Državna agencija za borbu protiv korupcije saopštila je da je povukla svoje istražitelje nakon što im je predsjednička služba bezbjednosti satima blokirala ulazak u Jonovu rezidenciju zbog zabrinutosti za njihovu bezbjednost.

Agencija je saopštila da su se njeni brojno nadmoćni istražitelji nekoliko puta sukobili sa predsjedničkim bezbjednosnim snagama i izrazila "ozbiljno žaljenje zbog stava osumnjičenog, koji se ne pridržava pravnog procesa".

Demonstranti i policija
Demonstranti i policijafoto: Reuters

Policija je saopštila je da planira da sprovede istragu protiv šefa i zamjenika šefa predsjedničke službe bezbjednosti zbog sumnje da su ometali službena lica u obavljanju dužnosti i pozvala ih da sjutra dođu na saslušanje.

Jon, bivši tužilac, nedjeljama je prkosio pokušajima istražitelja da ga ispitaju. Posljednji put je, koliko se zna, napustio rezidenciju 12. decembra, kada je otišao u obližnju predsjedničku kancelariju i obratio se naciji preko TV-a, prkosno izjavivši da će se opirati pokušajima da ga svrgnu.

Istražitelji antikorupcijske agencije u zemlji vagaju optužbe za pobunu nakon što je Jon, frustriran zbog blokade u parlamentu kojim dominira opozicija, proglasio vanredno stanje 3. decembra i poslao trupe da opkole Narodnu skupštinu.

Parlament je poništio deklaraciju u roku od nekoliko sati i opozvao Jona 14. decembra, optužujući ga za pobunu, dok su južnokorejske vlasti za borbu protiv korupcije i javni tužioci pokrenuli odvojene istrage.

Demonstranti kod rezidencije predsjednika
Demonstranti kod rezidencije predsjednikafoto: Reuters

Sud u Seulu izdao je nalog za Jonovo privoženje 2. januara, ali njegovo sprovođenje je komplikovano sve dok se on nalazi u svojoj službenoj rezidenciji.

Jonovi advokati, koji su juče uložili žalbu na nalog, kažu da se on ne može primijeniti u rezidenciji zbog zakona koji od pretresa bez posebne saglasnosti štiti lokacije potencijalno povezane sa vojnim tajnama.

Kancelarija je saopštila da će razgovarati o daljim akcijama, ali nije odmah rekla da li će ponovo pokušati da privede Jona. Potjernica za njim važi nedjelju dana, do 6. januara.

Jonovi advokati takođe tvrde da Kancelarija za istragu korupcije visokih zvaničnika, koja vodi zajedničku istragu sa policijskim i vojnim istražiteljima, nema ovlašćenja da istražuje optužbe za pobunu. Rekli su da policajci nemaju zakonska ovlašćenja da pomognu u hapšenju Jona, i da bi mogli biti suočeni sa hapšenjem od strane "predsjedničke službe bezbjednosti ili bilo kog građanina". Nisu iznijeli više detalja.

Ako istražitelji uspeju da privedu Jona, vjerovatno će zatražiti od suda dozvolu za formalno hapšenje. U suprotnom, biće pušten poslije 48 sati.

Bonus video: