Vlada Venecuele demantovala je sinoć da je uhapsila i potom pustila na slobodu liderku opozicije Mariju Korinu Mačado, kako je to saopštio njen tim.
Vlada je saopštila da je to "laž" i da nije ni uhapsila i odvela silom Korinu Mačado niti je poslije oslobodila, prenosi Beta.
Njen tim je ranije sinoć saopštio da je Korina Mačado, koja se juče pojavila u javnosti prvi put od kraja avgusta, uhapšena dok je napuštala protest protiv današnje inauguracije predsjednika Nikolasa Madura u Karakasu.
Izvori bliski opoziciji su napisali na platformi Iks (X) da je ona nasilno pritvorena dok je napuštala protest i da su se čuli pucnji iz vatrenog oružja.
Nekoliko minuta kasnije, opozicija je navela da je ona oslobođena.
Maduro danas treba da položi zakletvu za treći mandat.
Pored opozicije, SAD, Evropska unija i mnoge zemlje Latinske Amerike ne priznaju ponovni izbor Madura.
"Htjeli su da se borimo jedni protiv drugih, ali Venecuela je ujedinjena", viknula je Mačado pred nekoliko stotina demonstranata u Karakasu juče, mašući venecuelanskom zastavom sa kamiona, prenosi Beta.
Demonstranti, koji su skandirali "Ne plašimo se" i pjevali venecuelansku himnu, izašli su na ulice dan prije sjednice parlamenta na kojoj bi ljevičar Maduro trebalo da položi zakletvu za treći šestogodišnji mandat uprkos dokazima da je izgubio prošlogodišnje predsjedničke izbore.
Na protest je izašao relativno mali broj građana, a na ulicama je bilo mnogo pripadnika policije u opremi za razbijanje demonstracija.
Znatnom padu broja demonstranata u odnosu na raniji period doprinijela je represija - Madurove bezbjednosne snage uhapsile su brojne protivnike vlasti od izbora 28. jula.
Demonstranti koji su se juče okupili blokirali su glavnu aveniju u jednom opozicionom uporištu. Među njima je bilo mnogo starijih građana, koji su prihvatili predlog opozicionarke Korine Mačado da se obuku u crveno, žuto i plavo - u boje venecuelanske zastave.
Svi su rekli da kao legitimnog predsjednika Venecuele ne priznaju Madura, već Edmunda Gonsalesa, koji se u posljednjem trenutku našao na listiću umjesto Korine Mačado.
Vlast je od izbora uhapsila više od 2.000 ljudi, uključujući 10 Amerikanaca i drugih stranaca, za koje tvrdi da su namjeravali da svrgnu Madura i da izazovu haos u naftom bogatoj južnoameričkoj državi.
Samo ove nedjelje, maskirani naoružani muškarci uhapsili su bivšeg predsjedničkog kandidata, istaknutog aktivistu za slobodu govora, čak i Gonsalesovog zeta dok je vodio svoju djecu u školu.
Gonsales ove nedjelje obilazi zemlje Južne i Sjeverne Amerike, nakon što je pobjegao u Španiju u septembru. On je po svoj prilici prekršio obećanje da će se vratiti u Venecuelu i preuzeti dužnost predsjednika 10. januara, navodeći da će se vratiti "vrlo brzo".
Nacionalni izborni savjet Venecuele, sastavljen od vladinih lojalista, proglasio je Madura pobjednikom izbora. Međutim, za razliku od prethodnih izbornih ciklusa, vlasti sada nisu omogućile pristup evidenciji o glasanju ni rezultatima na nivou biračkih mjesta.
Opozicija je, međutim, prikupila podatke sa 85 odsto elektronskih glasačkih mašina i objavila ih na internetu, čime je dokazala da je njen kandidat Gonsales osvojio duplo više glasova od Madura.
Stručnjaci Ujedinjenih nacija i američkog Karter centra, koje je Madurova vlada pozvala da posmatraju izbore, rekli su da su podaci koje je objavila opozicija legitimni.
Vlade SAD i drugih zemalja priznale su Gonsalesa kao izabranog predsjednika Venecuele, a na današnje polaganje zakletve Madura neće doći mnogi njegovi nekadašnji saveznici iz zemalja Latinske Amerike.
Bonus video: