Naučnici su otkrili novu ljudsku vrstu u dubinama grobnice u jednoj južnoafričkoj pećini.
U pećini je nađeno 1.400 kostiju i 140 zuba, koji predstavljaju djelove najmanje 15 skeleta. To je najveće pojedinačno otkriće ove vrste u Africi.
Broj kostiju i njihova lokacija ukazali su na našto što je, prema riječima naučnika, zadivljujuće: tijela su bila namjenski ostavljena u dubini pećine.
To, ističu, ukazuje na neku vrstu ritualnog ponašanja, što nikada ranije nije bilo viđeno kod primitivnih ljudskih vrsta.
Istraživači tvrde da će ovo otkriće promijeniti ideje o našim precima.
Ovu vrstu karakteriše jedinstveni spoj karakteristika.
Prema riječima Bergera, posmatrajući njihove karlice i ramena moglo bi se pomisliti da pripadaju majmunolikom Australopithecusu, koji je živio u Africi prije četiri miliona godina i smatra se predakom Homoa. Međutim, posmatrajući njihova stopala moglo bi se pomisliti da pripadaju današnjem čovjeku, koji se pojavio prije samo 200.000 godina.
Međutim, njegova lobanja jasno ukazuje da je njegov mozak bio manji za pola od našeg, kao kod vrsta Homoa koje su živjele prije otprilike dva miliona godina.
Homo naledi je prosječno bio visok 1,50 metar, težak 45 kilograma a mozak mu je bio veličine pomorandže.
Vrsta koja je dobila ime Homo naledi spada u biološki rod Homo, kojoj pripada savremeni čovjek.
Istraživači, koji su došli do ovog otkrića, nisu bili u stanju da utvrde prije koliko su tačno oni živjeli.
Međutim, naučnik koji je vodio ekipu, Li Berger, kazao je za BBC da vjeruje da bi ovo mogla biti među prvim vrstama iz roda Homo i da je mogla da živi u Africi do prije tri miliona godina.
Bonus video: