Iako se supersonične Google naočare još nisu ni pojavile na tržištu, uveliko se polemiše o tome, koje sve opasnosti sa sobom donosi ovaj izum u vidu mobilnog računara integrisanog u naočare.
Google naočare se u Americi testiraju u "velikom stilu". Naime, ko je spreman da izdvoji 1.500 američkih dolara, može da učestvuje u velikom eksperimentu. Oko 10.000 Amerikanaca je to već učinilo.
Pozicija ekrana je toliko periferna da sliku čini nepreglednom. Konstruktori su time korisnicima stvorili "prozor u neki drugi svijet"
Zato su sada američki stručnjaci (za gotovo sve oblasti), odlučili da detaljno prouče navike korisnika, kako bi utvrdili koliko je nošenje Google naočara opasno po "neposrednu okolinu". Neka saznanja su već zabrinula nadležne, poput vijesti da su neki građani ometeni računarem ugrađenim u naočare, već dobili kazne za prekoračenje brzine.
U tri američke države uveliko razmišljaju o propisima, kojim će nošenje ovakvih naočara tokom vožnje ubuduće biti zabranjeno. I u Velikoj Britaniji se o tome poslednjih sedmica uveliko diskutuje. O testiranju na njemačkom tržištu, još uvijek se govori samo u teoriji, ali pitanje je trenutka (neki će reći i mjeseci), kada će Guoogle naočare stići i u Evropu.
Slika "sa drugog" svijeta
Jan-Keno Jansen je jedan od malobrojnih građana Njemačke, koji je imao prilike da testira nesvakidašnje naočare. S obzirom da je novinar i urednik u uglednom, stručnom časopisu "c'T", bio je među prvim reporterima, koji je mogao da isproba izum o kojem se toliko govori. Tvrdi kako uređaj nije ni po čemu spektakularan, kao što to mnogi misle.
Za njega su najosnovnije tehničke performanse sporne. Poput displeja, koji ne samo što je isuviše mali, već se uopšte i ne nalazi u vidnom polju.
Pozicija ekrana je toliko periferna da sliku čini nepreglednom. Konstruktori su time korisnicima stvorili "prozor u neki drugi svijet". Ali to nije dovoljno kako bi uređaj u potpunosti bio funkcionalan.
Google naočare – za i protiv
Privrednog stručnjaka i specijalistu za automobile, Ferdinanda Dudenhefera, saradnika Univerziteta u Duizburg-Esenu, ne čudi sve žustrija polemika o opasnostima i neprilikama, do kojih Google naočare mogu da vas dovedu. Nošenje naočara jeste problematično u automobilima, koji takođe prate trendove i koji su i sami sve češće "umreženi".
Međutim, ovakve naočare mogu biti i od velike koristi za mnogobrojne vozače. Zbog toga je važno da funkcije računara na glavi korisnika budu bolje prilagođene ambijentu koji boravak u nekom vozilo podrazumeva. Dudenhefer je oduševljen funkcionalnošću aplikacija, poput recimo navigacije.
„Kod mene je to radilo savršeno, jer ste u takvoj situaciji manje izloženi stresu“, kaže naš sagovornik.
Šta je sa ličnim podacima?
Doduše, njemački stručnjak za auto-industriju ne isključuje opasnost od mogućeg odvlačenja pažnje, prilikom korišćenja ovakvih naočara. Jer sve što ste do sada obavljali na pametnom telefonu, možete i na Google naočarama (od čitanja mejlova, praćenja sadržaja na društvenim mrežama).
Sve to povećava rizik od eventualne opasnosti, jer su korisnici na taj način manje koncentrisani na primarne aktivnosti.
Postoji još jedan problem, na koji, naročito kritičari Google izuma, neumorno ukazuju. Naime, američki internet koncern se svih ovih godina nije proslavio u zaštiti ličnih podataka.
Ni najnoviji izum ne najavljuje promjenu dosadašnje prakse. I "svemoćne" naočare, poput mobilnih telefona, otkrivaju previše detalja o kretanju i navikama korisnika. U tome su svi stručnjaci saglasni.
Ali u jednom nisu. Većina je protiv zabrane nošenja ovakvih naočara u saobraćaju. Jansen tvrdi da u test-fazi nema naznaka da vozači teže nošenju Google naočara dok voze.
S druge strane, Dudenhefer suzdržano, ali objektivno navodi podjednako važne činjenice, a jedna od njih je i da se još uvijek premalo zna o posljedicama korišćenja ovog uređaja. On se zalaže za "pružanje šanse jednom novom izumu, ali i za ulaganje više napora u istraživanje eventualnih posledica od nošenja ovakvih naočara".
Bonus video: