Rover NASA pod nazivom "Curiosity" pronašao je organske materije u 3,5 milijarde godina starim sedimentima u krateru na Marsu, objavila je američka svemirska agencija, a prenose mediji.
Kako prenosi CNN, rover je takođe u Marsovoj atmosferi detektovao prisutnost metana.
Podaci prikupljeni bušenjem u Marsovom krateru "Gale" dio su potrage NASA za organskim molekulima koji bi mogli pokazati da je nekada na površini Crvene planete postojao život.
#ICYMI, we took two steps forward in the search for life on Mars! Two new @MarsCuriosity discoveries announced today increase the chances that the record of habitability and potential life has been preserved on the Red Planet. Discover more: https://t.co/ww8v8rBWKF pic.twitter.com/KkX1VPw2Qj
— NASA (@NASA) June 8, 2018
Potraga za životom izvan Zemlje fokusira se na "osnovne elemente" života kakvog poznajemo, što uključuje organske spojeve i molekule, premda oni mogu postojati i bez života.
Organske materije mogle bi biti potvrda o postojanju života u davnoj prošlosti, ili izvor hrane za život, prenosi CNN.
Metan se smatra najjednostavnijim organskim molekulom i prisutan je i na drugim mjestima u Sunčevom sistemu koja bi mogla biti pogodna za život, poput Saturna, ili Jupiterovih mjeseca Evrope i Titana. Međutim, ako život i postoji izvan Zemlje, mogao bi biti jako različit od onoga kakvog ga mi poznajemo.
Today, we revealed the latest discoveries from our @MarsCuriosity rover, which suggest that we should continue searching for evidence of life on the Red Planet. This @Twitter moment recaps our new findings: https://t.co/FWl5PyKJLC pic.twitter.com/dJTxmfZssI
— NASA (@NASA) June 7, 2018
Nova otkrića objavljena su u časopisu Science, a naučnici vjeruju da bi ona mogla predstavljati "veliki napredak u astrobiologiji".
"Jako smo proširili našu potragu za organskim spojevima, što je ključno u potrazi za životom", rekao je naučnik Pol Mahafi, autor studije i direktor u NASA Goddard Space Flight Centru.
I neke pređašnje studije ukazivale su na to da na Marsu postoji atmosferski metan i organski spojevi, ali podaci s Curiosity-ja osigurali su jasniju sliku o uslovima i procesima na Marsu danas, kao i u davnoj prošlosti prije više milijardi godina.
"Sa ovim novim nalazima, Mars nam govori da smo na dobrom tragu u potrazi za dokazima života. Uvjeren sam da će naše sadašnje i buduće misije dovesti do novih neočekivanih otkrića na Crvenoj planeti", rekao je naučnik NASA Tomas Zurbuhen.
Bonus video: