Budućnost e-knjiga: Da li bi vam nedostajali miris i šuštanje stranica?

Kada pozajmim prijatelju jednu od knjiga sa mojih polica... dao sam mu fizički objekt koji je sav ispodvlačen i koji sadrži primjedbe i mrlje od čaja
78 pregleda 6 komentar(a)
Ažurirano: 22.08.2012. 10:03h

E-knjigama još uvijek nedostaju neke karakteristike koje čine njihove papirne konkurente toliko popularnim, ali to bi se uskoro moglo promijeniti, prenosi Radio Slobodna Evropa.

"Nedostajao bi mi miris", "Meni je važna tekstura stranica", "Ništa ne može zamijeniti onu ohrabrujuću težinu knjige", neki su od komentara ljubitelja klasične knjige.

U sve češćim raspravama koje su vezane uz e-knjige obično ne morate dugo čekati da se neko pozove na fizičke atribute trulih polica sa knjigama koji nedostaju elektronskim tekstovima.

Mogu li portali i PDF izdanja poraziti štampane knjige? >>>

Porast prometa e-knjiga za 77 odsto >>>

Sajam knjiga u Parizu: Vjera u knjigu opstaje >>>

S druge strane, ne morate imati taj fetiš da biste primijetili da posjedovanje i čitanje elektronskih knjiga iz više razloga zaostaje za štampanim izdanjima. Ironično, najvažniji razlog za to je nešto u čemu su digitalni mediji navodno nenadmašni: razmjena.

Kada pozajmim prijatelju jednu od knjiga sa mojih polica, nisam mu samo dao pristup tom nevinom komadu teksta, što bi bio slučaj kad bih mu poslao elektronski dokument. Dao sam mu fizički objekt koji je, barem u mom slučaju, sav ispodvlačen i koji sadrži primjedbe i mrlje od čaja. I kad dobijem knjigu nazad, s njom će doći i neka nova istorija.

Kada pozajmim prijatelju jednu od knjiga sa mojih polica, nisam mu samo dao pristup tom nevinom komadu teksta, što bi bio slučaj kad bih mu poslao elektronski dokument

Da biste shvatili šta radi DRM, uzmite u obzir razliku između posjedovanja knjige i posjedovanja prava da čitate knjigu pod određenim okolnostima, recimo na ograničenom broju uređaja i na ograničeno vrijeme. Prvo je ono što nude tradicionalne izdavačke kuće, a drugo je model DRM-a koji ima za cilj da zaštiti autore od piraterije. Osim toga, ove "digitalne brave" onemogućavaju čitaocima da rade ono što žele sa knjigama koje su kupili. Da ne pominjemo da im to daje vrlo dobar izgovor da traže piratske kopije knjiga koje bi DRM trebalo da štiti.

Nepročitana i nečitljiva

Knjige moraju što brže sustići ostale digitalne medije. Stoga i ne čudi što je ove sedmice najveći svjetski izdavač naučne fantastike Tor Books postao prvi od velikih šest izdavačkih kuća koji je ponudio sve svoje digitalne knjige bez ikakvih autorskih ograničenja.

Kori Doktorov, autor i aktivist izdavačke kuće Tor je to nazvao "seizmičkim događajem u istoriji izdavačke industrije“.

Za mene to predstavlja uzbudljivu mogućnost koja će pomoći korisnicima da sačuvaju sve prednosti ovog laganog digitalnog medija s mnogo kapaciteta i da istovremeno zadrže neke od važnih prednosti fizičkih knjiga - diskusiju, preporuke i razmjenu koje su oduvijek bile osnova čitanja.

Ključno pravilo digitalnih medija je oduvijek bilo to da je odnos mnogo važniji od obične kupovine, osnos između kreatora i potrošača, ali i odnos unutar zajednice potrošača koja ima sve veći uticaj na kreativni proces.

U tom kontekstu, vrlo je neobično to da digitalni i štampani formati vode ovu smrtonosnu borbu, s obzirom da, ne samo da isti ljudi kupuju oboje, već da najveći dio prodaje otpada na samoprozvane ljubitelje knjiga koji će uživati u prilici da povežu fizičko i digitalno utjelovljenje teksta.

Najtužnija sudbina s kojom se može suočiti bilo koja e-knjiga je da bude nepročitana ili nečitljiva i da bude zarobljena u „zastarjeloj plastičnoj ploči“

Kao što je nedavno izjavio autor Čarli Štros, najtužnija sudbina s kojom se može suočiti bilo koja e-knjiga je da bude nepročitana ili nečitljiva i da bude zarobljena u „zastarjeloj plastičnoj ploči“.

Knjige trebaju čitaoce kako bi opravdale svoje postojanje, trebaju zajednice čitalaca koji će nastaviti da rade sve ono što je oduvijek pokretalo pisanu kulturu kroz istoriju modernog izdavaštva: razmjenjivati, očuvati i ponovo čitati iste knjige.

Ovo je vrijeme nepredvidive budućnosti i duboke nesigurnosti. Ipak, izdavači se suočavaju sa vrlo jednostavnim izborom: ili će razvijati tehnologije koje će ispuniti očekivanja čitalaca ili će neko drugi, negdje drugo graditi budućnost knjige.

Galerija

Bonus video: