Želja da nauči napredne tehnike pretraživanja glavni je motiv 16-godišnjeg Alekse Doderovića iz Nikšića da se prijavi na Power Searhing with Google – besplatan online kurs te kompanije. Kurs je trajao devet dana, od 10. do 19. jula.
"Obuka se sastojala iz šest časova i dva ispita - poslije tri časa je bio pripremni i poslije šest završni test. Svakog dana je objavljivan po jedan čas koji se sastojao iz više lekcija poslije kojih su bila pitanja za provjeru znanja”, opisuje učenik Ekonomsko-ugostiteljske škole svoje iskustvo tokom obuke.
Činjenica da je ljeto i da je u toku raspust, nije ga odvratila od nauma da redovno isprati predavanja, ne jedine, ali svakako kompanije koja je lider u interent pretraživanju. Razlog tome su zanimljivi časovi.
Aleksa Doderović se privatno pomalo bavi programiranjem. Prije Google sertifikata stekao je jedan sličan – sa Udacity cs101 kursa na kojem je učio programski jezik Python koji i Google koristi u svom pretraživaču.
“Svi koji su zainteresovani za programiranje mogu se prijaviti na www.udacity.com i uzeti neki od ponuđenih kurseva”, kaže Aleksa i dodaje da na istoj lokaciji zainteresovani mogu naći i kurseve iz matematike i fizike.
Napredno pretraživanje
Mnogo ljudi svakodnevno koristi usluge Google pretraživanja. Ipak, rijetki su oni koji vladaju naprednim tehnikama i znaju kako se pravilno koristi Google search servis. Pred vama je nekoliko savjeta za “pametnije” pretraživanje, koje će pomoći u dobijanju kvalitetnijih rezultata.
Standardne postavke. Upisivanjem ključnih riječi u Google pretraživač, od Googla se po standardnim postavkama potražuju stranice i dokumenta koji sadrže SVE navedene riječi. Zbog toga je upisivanje riječi "and" nepotrebno.
Upotreba minusa (-). Google pretraga upotrebom minusa zavisi od razmaka između minusa i riječi koja slijedi. Google će "Aleksa - Doderović" tumačiti kao pretragu svih stranica koje sadrže riječ "Aleksa” i pojam "Doderović". Za Google, minus u ovom slučaju kao da ne postoji.
Ako ipak u polje za pretragu unesete “Aleksa -Doderović” Google će tražiti sve stranice koje sadrže riječ “Aleksa”, ali ne sadrže pojam “Doderović”. Minus bez razmaka isključuje riječi iz pretrage.
Upotreba plusa: (+). Neke riječi kao što su “and”, “where”, “i” su vrlo česte pa ih Google izbacuje iz pretrage da ubrza proces. Ipak, te pojmove je moguće uključiti u pretragu dodavanjem znaka plus bez razmaka između riječi koja slijedi: ivica i marica, odnosno ivica marica + i.
Pretraga sinonima (~). Upotrebom znaka “~” prije ključne riječi uz unijeti pojam proširuje se pretraga i na njene sinonime i slične riječi: ~day rezultat takve pretrage su stranice koje sadrže riječ “day”, ali i one koje sadrže “days”, “Holiday”...
Upotreba navodnika ("). Navodnike upotrebljavamo ako tražimo stranice na kojima je fraza zapisana TAČNO onako kako je navedena između navodnika. Pritom treba paziti da varijante “oglasi Crna Gora i “Crna Gora oglasi” daju potpuno različite rezultate.
Velika i mala slova: Google nije osjetljiv na velika i mala slova i potpuno je svejedno hoćete li upisati Crna Gora, crna gora, CrnA GORa... Izuzetak je upotreba riječi “OR” (ili) kojom se od Googlea zahtijeva da između više traženih pojmova izlista stranice koje sadrže bilo koji od navedenih, ili sve navedene. “OR” se piše velikim slovima.
Google pretpostavka: (*): Zvjezdica je kao džoker - nadomješta neku riječ za koju nismo sigurni kako zvuči, ali želimo da Google izlista sve dostupne kombinacije.
Google operatori
Google operatori su posebne riječ, znakovi ili njihove kombinacije koje Google prepoznaje i koristi kod pretrage kako bi popravio i proširio kvalitet pretrage. Već ste vidjeli kako funkcioniše “OR”, “+” i “-”. Evo još nekih...
Link operator se koristi ako želite da znate koliko stranica ima link koji vodi na neku stranicu. Link operator neće zabilježiti sve stranice koje imaju link na neku stranicu već samo one koje po Googleovim mjerilima imaju određenu važnost.
Related operator koristite ako želite da nađete stranice sličnog sadržaja ili, na neki način tematski vezane sa onom koju već znate, upišete related.
Filetype operator se koristi ako želite da dobijete rezultate isključivo u određenom formatu dokumenta, na primjer .PDF. Tada navedete Vijesti filetype:pdf.
Ako želite da isključite .PDF a želite sve druge formate podatake, iskoristite ranije navedeni operator “-”: Vijesti -filetype:pdf. Umjesto .PDF možete navesti doc, txt, php, asp...
Ako kao operator navedete allintitle kao rezultat pretrage ćete dobiti sve stranice koji ključnu riječ imaju u naslovu. Slično operatoru allintitle, allintext kao rezutat vraća stranice koje tražene pojmove imaju u tekstu. Allinanchor pretražuje ključne pojmove u linkovima na stranicama, allinurl i inurl kao rezultat vraća stranice koji u svojoj adresi imaju traženi pojam. Za razliku od allinurl, operator inurl dozvolajva da uz pretragu adrese pretražite i sadržaj.
Cache operator. Google se tokom pretrage stranica i dokumeta služi služi robotima koji dolaze na stranicu i prikupljaju trenutnu verziju te stranice koju skladište u svoju bazu. Upotrebom cache operatora možete vidjeti kako je neka stranica koja danas izgleda na jedan način izgledala u trenutku kad je Google zadnji put pregledao.
Info operator prikazuje informacije koje Google ima o nekoj web adresi. Koristan je želtie da provjerite da li je Google indeksirao neku stranicu.
Site operator je odličan kada želite da za određeni pojam pretražite samo određenu lokaciju. Na primjer, želite da na portalu Vijesti nađete sev tekstove u vezi sa Google kompanijom, u polje za pretragu unesite Google site:www.vijesti.me.
Operator define će vam dati definiciju nekog pojma ako ona postoji negdje na internetu.
Srećno sa pretraživanjem :)
Bonus video: