Otvaranje izložbe slika „About face“ umjetnice Orijane Ubović biće upriličeno sjutra u Budvi, na trgu ispred Moderne galerije „Jovo Ivanović“, u 21 čas. U muzičkom dijelu programa na klaviru nastupiće Sara Lakićević, članica Crnogorskog simfonijskog orkestra, a iz JU Muzeji i galerije Budve ističu da će se događaj održati na otvorenom, uz poštovanje svih mjera Nacionalnog koordinacionog tijela sa sprečavanje širenja virusa korona.
Izložba kojom će se Ubović predstavlja budvanskoj publici sastoji se od 12 radova većeg formata koji su rađeni tehnikom akril na platnu, tuš/ink i akrilni sprej, a biće otvorena do 27. avgusta.
“Njeno slikarstvo je refleksivno, ono potencira emociju s kojom posmatrač može da se identifikuje, bilo da je doživljava kroz formu i boju (koja je kod Orijane veoma bogata, potenciranih i fizičkih i psiholoških osobenosti), bilo kroz kontekstualizaciju kojom ističe da je umjetnički objekat određen smislom, značenjima i upotrebama, naglašavajući time kulturološka svojstva umjetnosti. Orijanine slike nam upravo o tome govore, a najviše o potrebi za slobodom. Za slobodom da osjećamo i da stvaramo, da budemo ono što jesmo, mimo nametnutih konvencija, očekivanja i stereotipa”, primjećuje istoričarka umjetnosti Ana Ivanović koja potpisuje prateći tekst izložbe.
Izložba obuhvata portrete žena popularne kulture, pored kojih su, na nekoliko slika predstavljene i imaginarne ličnosti - vizija umjetnice, poput lika gejše. “Korišćenje portreta gejše upućuje nas na simbolički nivo čitanja koji uvezuje sve izložene portrete, jer predstavlja paradigmatičan primer stereotipa. Pojava stereotipa, omogućava da se uvidi i čitav set očekivanja kao i socioloških, kulturalnih, političkih okvira zbog kojih tzv. ‘ženski problem’ dobija na složenosti. Upravo je predominacija ovakvog modela dovela do toga da se proteklih sto godina, ali i dalje aktivno, žensko pitanje postavlja u jedan od glavnih tokova savremene misli i savremene umetničke prakse”, istakla je Ivanovićeva.
Ona dodaje i da se pojavom koncepta ‘nove žene’ (the new woman), od kraja 19. vijeka - kada se žena mobiliše na borbu za sopstvena prava i potrebe, polako počinje mijenjati “maskulini odnos prema njenoj poziciji u društvu. Slikajući snažne i jedinstvene žene od Merilin Monro, Fride Kalo, Ejmi Vajnhaus, pa do žena i svoje svakodnevice, Ubovićeva je željela da predstavi da su žene, uprkos svim nametnutim funkcijama i različitim identitetima, živa bića sa svim svojim vrlinama i manama, i te kako sposobne za velika djela, jednako emotivno osjetljive bile one “poznate”, slavne ili ne. Orijana Ubović je rođena 14.11.1981. u Podgorici. Diplomirala je na Trinity College and University, odsjek Fine Arts.
Bonus video: