Stiven Hoking je jedan od najvećih umova moderne nauke, a ovo su manje poznate činjenice o njegovom životu:
1. Piše i knjige za djecu
Stiven Hoking je najpoznatiji po svojim knjigama Kratka istorija vremena i Teorija svega, koja je bila i inspiracija za film o Hokingovom životu. Ali da li ste znali da je Hoking pisao i knjige za djecu?
Njegova knjiga Džordžov tajni ključ svemira je objavljena 2007. godine, a napisao ju je zajedno s ćerkom Lusi Hoking. Nakon nje je objavio i knjige Džordžova svemirska potraga za blagom, Džordž i Bing Beng, Džordž i Plavi mjesec i Džordž i nesalomivi kod.
2. Termin Big Beng je smišljen kako bi ismijavao Hokinga
Termin Veliki prasak je sada poznat kao Hokingova teorija o nastanku univerzuma. Ipak, prije nego što je nastala ova kovanica, mnogi fizičari su vjerovali u drugi model koji je nazvan Teorija stabilnog stanja, koja je tvrdila da je univerzum oduvijek postojao. Kada je Hoking opisao svoju teoriju, ljudi su mu se rugali i nazvali ovu ideju Big Bang.
Ime je ostalo i nakon što je Hoking dokazao svoju teoriju, što je čak i doprinijelo njegovoj popularnosti.
3. Zanimljiva opklada
Prije svega, ko sme da se kladi protiv Stivena Hokinga? On očigledno voli da se kladi s kolegama, a jedna je prilično zanimljiva s njegovim teorijskim fizičarem Kipom Tornom oko crnih rupa.
Opklada je bila da ako ne postoje crne rupe, Torn bi trebalo da plati Hokingu četvorogodišnju pretplatu za satirični magazin Privatno oko. U suprotnom, Hoking bi platio jednu godinu u penthausu za Torna.
4. Najsmjeliji u veslačkom timu Oksford
Možda vam na prvi pogled djeluje čudno, ali Hoking je zaista bio član popularnog veslačkog tima Oksford. Od stidljivog i nespretnog studenta, njegovo vrijeme u timu ga je pretvorilo u voljenog i popularnog člana veslačkog tima. Tadašnji trener je Hokinga opisivao kao nevjerovatnog smjelog člana tima, jer je svoj tim vodio i rizičnim putevima u oštećenim čamcima.
Izvor: Nacionalna geografija
Bonus video: