Filter polena je izuzetno značajan za suzbijanje alergijskih reakcija koje vožnju mogu da učine nebezbjednom. Ako želite, ovaj filter možete i sami da zamijenite, a evo i nekih osnovnih smjernica kako to da uradite.
Naravno, prije svega morate da kupite odgovarajući filter . Svratili smo u jednu od poslovnica kompanije Castellana, gdje smo našli visokokvalitetne proizvode Boš (Bosch).
Boš nudi kabinske filtere za gotovo sve tipove vozila. Oni su sposobni da spriječe ulazak u kabinu za 90 odsto čestica većih od 10 mikrona. Za neka vozila Boš nudi i filtere sa ugljenikom koji osim običnih čestica sprečavaju i prodor neprijatnih mirisa.
Filtere treba češće mijenjati ako osjetite da u kabinu ulaze prašina ili polen. Ovo ukazuje da je protok vazduha kroz filter u značajnoj mjeri blokiran. Ukoliko ne znate gdje se nalazi filter kabine kod vašeg vozila konsultujte uputstvo za upotrebu ili servisera. Uglavnom, filteri vazduha koji ulazi u kabinu se nalaze ili unutar kabine, u zoni kasete ispred suvozača ili u prostoru ispred vjetrobranskog stakla kome se prilazi sa spoljašnje strane vozila. U zavisnosti od tipa vozila, alat koji vam treba za ovu operaciju čine šrafciger, gedore, a ne bi bilo zgorega da imate i rukavice i zaštitne naočare. Takođe, bilo bi dobro da su vam pri ruci suva krpa i usisivač.
U slučaju kada se filter nalazi u sklopu komandne table vozila, prvo treba da otvorite pregradu i izvadite sadržaj. Zatim je oslobodite, najčešće pritiskom sa strana, i izvucite je. Utvrdite gdje se nalazi filter kabine, a zatim ga lagano izvucite zajedno sa kućištem da ne biste rasuli prašinu po unutrašnjosti vozila. Provjerite ima li okolo lišća, prašine ili drugih otpadaka prije nego što ugradite novi filter . Zatim krpom ili usisivivačem uklonite prljavštinu iz odjeljka za filter .
Uporedite novi filter sa starim da se uvjerite da je istog oblika i veličine. Uklonite stari filter iz kućišta, a kada stavljate novi treba da obratite pažnju na smjer protoka vazduha. Ubacite novi filter tako da izravnate njegove ivice sa ivicom kućišta, a zatim vratite kućište filtera natrag u ležište i uvjerite se da je nalegao kako treba. Vratite ladicu i pričvrstite onako kako ste je i skinuli, a onda i zatvorite.
Filter kabine ne sadrži opasne materijale, pa ga možete baciti zajedno sa običnim otpadom.
Sličan postupak se može primijeniti i kada se filter nalazi u prostoru ispred vjetrobranskog stakla. U većini slučajeva treba da uklonite plastičnu oplatu, a a zatim da ponovite korake kao u prethodnom slučaju.
Kad je riječ o cijenama, standardni Bosch filter za VW pasat iz 2003. godine košta pet eura, dok filter sa ugljenikom staje 15 eura.
Bonus video: