Kada nešto sa automobilom pođe naopako, često smo skloni da krivimo proizvođača, prethodnog vlasnika vozila, loše puteve ili vlažnost vazduha... Sve, ali nikad sebe!
Ipak, treba da shvatimo da smo ponekad i sami odgovorni što je prerano došlo vrijeme za zamjenu kompleta kvačila, da smo svojom nemarnošću prouzrokovali kvar na motoru, ili svojim stilom vožnje prouzrokovali prečesto mijenjanje kočionih pločica.
Nekad usljed neiskustva, nekad zbog nemara ili zaboravnosti, mnogi vozači prave kardinalne greške u odražavanju i vožnji svojih četvorotočkaša. Vozači su često prilično sujetni, posebno kada je riječ o načinu vožnje, pa je zaista rijetkost da neko smatra da nije dobar vozač, posebno kada je u pitanju jači pol.
Upravo zbog toga smo svjesni da može biti nezahvalno ukazivati konkretnom vozaču na greške, pa smo odlučili da ovdje damo neke primjere, a ko se pronađe u njima može da primijeni rješenja.
Što prije shvatimo da automobilom moramo redovno da se bavimo, biće nam lakše na finansijskom planu, jer ćemo mnoge kvarove preduprijediti, ali i psihički, jer nećemo imati toliko stresa.
Što prije shvatimo da automobilom moramo redovno da se bavimo, biće nam lakše na finansijskom planu
Nećemo ulaziti u razloge zbog kojih vozači prave ozbiljne greške prilikom održavanja vozila, ali evo koje su najčešće, šta mogu prouzrokovati, ali i na koji način se mogu preduprijediti.
1. Odlaganje servisa
Osnova za pravilno funkcionisanje automobila je redovan servis. To je ujedno i glavni uslov da životni vijek motora bude što duži.
Problem: Nepoštovanje fabrički propisanih servisnih intervala može dovesti do skupih kvarova do kojih ne bi došlo da je automobil bio servisiran na vrijeme. Servis ne služi samo za zamjenu ulja i filtera već se tada pregledaju sve ključne tačke i dijagnostikom se provjerava elektronika.
Preporuka: Uvijek imajte na umu da ne smijete odlagati servis iako mislite da je sa automobilom sve u redu. Poštujte fabričku preporuku ili savjet majstora u servisu.
2. Neredovna zamjena ulja
Redovna zamjena ulja je glavni preduslov za pravilan rad i dug vijek motora.
Problem: Nakon određenog vremena, a usljed taloženja nečistoća u gorivu, ulje gubi svoja mazivna svojstva i potrebnu viskoznost pa se motor ubrzano haba.
Preporuka: Morate poštovati fabričke intervale ili savjet iskusnog servisera za termin zamjene ulja u vozilu, a ukoliko češće vozite kraćim relacijama, znajte da ovaj interval treba da skratite.
3. Svjećice
Bez obzira na to što savremeni automobili zahtijevaju sve manje održavanja od strane vlasnika, ne smijete da zaboravite na svjećice.
Problem: Svjećice imaju ograničen vijek trajanja. Ako se nakon propisanog roka ne zamijene, mogu da prouzrokuju povećanje potrošnje goriva, nepravilan rad motora, teže startovanje i slabiju vuču.
Preporuka: Svjećice se obavezno mijenjaju na velikom servisu (60 – 100 hiljada kilometara, zavisno od vozila), ali nije loše provjeriti ih i po potrebi zamijeniti i ranije. Provjerite u uputstvu šta proizvođač preporučuje.
4. Začepljen filter
Vožnja sa nečistim ili starim filterom vazduha je još jedna od čestih grešaka. Ovaj dio treba da se mijenja na svakom malom servisu (ili da se čisti, zavisno od tipa).
Problem: Filter je tu da spriječi nečistoće da dospiju u motor, pa se nakon određenog vremena one nagomilaju unutar njega. Tada manje vazduha stiže do motora, što direktno utiče na njegove performanse, a povećava se i potrošnja goriva.
Preporuka: Zavisno od pređenih kilometara i uslova vožnje, provjeravajte stanje filtera bar jednom između redovnih servisa (na svakih 6-7.000 km). U zavisnosti od mjere zaprljanosti i od tipa filtera vazduha, zamijenite ga ili očistite.
5. Pritisak u gumama
Zanemarivanje pritiska u gumama je još jedna loša navika, kojom se, između ostalog, ugrožava i bezbjednost.
Problem: Neodgovarajući pritisak u pneumaticima loše se odražava na njihove performanse, povećava potrošnju goriva i utiče na ubrzano i neravnomjerno trošenje guma, a samim tim i na lošu trakciju vozila.
Preporuka: Treba da steknete naviku da svake dvije sedmice, a najmanje jednom mjesečno, podesite pritisak u gumama. Idealno je ovu provjeru obaviti na pumpi kada gume nijesu zagrijane, to jest kada nijesu prešle više od 3 kilometra od zadnjeg dužeg mirovanja vozila.
6. Gorivo na rezervi
Mnogi dopunjuju rezervoar tek kada se upali upozorenje da je gorivo na rezervi. To može imati posljedice po motor.
Problem: Dno rezervoara je u našim uslovima često prekriveno naslagom nečistoća. Kada se upali lampica rezerve, pumpa će sa preostalim gorivom povući i nečistoće što će imati posljedice po sistem ubrizgavanja motora.
Preporuka: Izbjegavajte vožnju na rezervi i ako ste u mogućnosti jednom u dvije godine očistite rezervoar od taloga.
U narednom broju ćemo se baviti greškama u vožnji
Galerija
Bonus video: