Više desetina osoba navodno je nezakonito prisluškivano i praćeno od kraja 2019. do posljednih dana avgusta 2020. godine, a svi oni u predmetu Specijalnog državnog tužilaštva vode se kao svjedoci oštećeni u još jednom postupku tog tužilaštva protiv bivšeg šefa tajne policije Dejana Peruničića.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, nekoliko osoba u prethodnom periodu dalo je izjave u tom tužilaštvu, a postupajuća tužiteljka od njih je tražila da se izjasne o tome pridružuju li se krivičnom gonjenju protiv Peruničića.
Izvori “Vijesti” tvrde da su saslušani neki nevladini aktivisti, ali i pojedini građani koji su u tom periodu ukazivali na institucionalnu nepravdu.
Prema prijavi koju je protiv Peruničića podnio njegov nasljednik na funkciji šefa tajne policije, Dejan Vukšić, on je tokom litija protiv Zakona o slobodi vjeroispovijesti, od kraja 2019. do kraja avgusta 2020. godine, prisluškivao sveštenike Mitropolije crnogorsko-primorske, građane, ali i određene političare.
“Vijestima” nije objašnjeno da li su građanski i civilni aktivisti saslušani u toj istrazi, ali se vrijeme prisluškivanja podudara.
Protiv Peruničića je podignuto više optužnica zbog zloupotrebe službenog položaja. Sve su potvrđene, ali je Viši sud u Podgorici odlučio da njemu i njegovim saradnicima sude iza zatvorenih vrata.
Spojena su tri optužna predloga kojima ga specijalni tužioci terete za zloupotrebu službenog položaja.
U jednom od predmeta, SDT tereti Peruničića da je nezakonito prisluškivao funkcionera i aktiviste Demokratskog fronta u hotelu “Palas” u Petrovcu 2020. godine. Taj predmet aktuelizovan je nakon što su funkcioneri Fronta početkom novembra 2021. godine obznanili da je blizu 300 njihovih funkcionera i aktivista prisluškivano tokom dvodnevnog seminara u tom hotelu.
Sudi mu se i zbog optužbi da je u vrijeme svog mandata prisluškivao bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, a u drugom slučaju da je uz pomoć bivšeg agenta ANB-a Srđe Pavićevića nezakonito snimao i pratio funkcionere nekadašnjeg Demokratskog fronta, Demokrata, Socijalističke narodne partije (SNP) i Ujedinjene Crne Gore, bivšeg premijera Zdravka Krivokapića, pokojnog mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija i nekoliko novinara.
SDT Peruničića i Pavićevića tereti da su od početka 2020. do 30. avgusta te godine nezakonito pratili, prisluškivali i snimali Krivokapića, sadašnjeg potpredsjednika Vlade Aleksu Bečića, aktuelnog predsjednika Skupštine Andriju Mandića, lidera Demokratske narodne partije Milana Kneževića, funkcionera Nove Slavena Radunovića, tadašnjeg gradonačelnika Budve Marka Bata Carevića, i aktuelnog predsjednika te Opštine, sada uhapšenog Mila Božovića. Prema istim spisima nezakonito su praćeni, prisluškivani i snimani čelnici Ujedinjene Crne Gore i Socijalističke narodne partije Goran Danilović i Vladimir Joković, aktuelni ministar poljoprivrede, zatim poslanik Demokrata Boris Bogdanović, tadašnja novinarka, a sada konzulka Crne Gore u Srbiji Nevenka Bošković Ćirović i novinar Petar Komnenić.
Peruničić je uhapšen u oktobru 2021. godine, a sa čela tajne policije smijenjen je sredinom decembra 2020. godine.
Krajem 2022. godine lider Demokratske narodne partije Milan Knežević pozvao je Peruničića da kaže ko mu je davao politički nalog za prisluškivanje lidera Demokratskog fronta, obećavši da će ako to učini odustati od krivičnog gonjenja protiv njega.
“Da to narodski pojasnim, ANB je imao logistiku za prisluškivanje u zgradi Centralne banke Crne Gore, Državne revizorske institucije, Ministarstva unutrašnjih poslova i zgradi gradonačelnika Podgorice”, rekao je Knežević koji je tada novinarima pokazao i dostavio dokumentaciju - vještačenja koja potvrđuju njegove navode.
Bonus video: