Uprava carina je, pored rasta carinskih prihoda u prvoj polovini godine, ostvarila odlične rezultate i u suzbijanju nezakonitosti, pa je Državnom tužilaštvu podnijela osam krivičnih prijava i izrekla 261 prekršajnu kaznu.
„U odnosu na isti period prošle godine, krivične prijave ili obavještenja Državnom tužilaštvu su duplirane, jer ih je u prošloj godini bilo četiri, a u 2022. pet“, navodi se u saopštenju Uprave carina.
Podnešene su krivične prijave protiv preduzeća i pojedinaca zbog sumnje da su koristili lažne fakture prilikom uvoza robe, a na osnovu rezultata provjere vjerodostojnosti dokumentacije kod zemalja izvoznica.
„Sumnja se da su osumnjičeni prilikom uvoza robe koristili falsifikovane fakture i dokumente, čime su pokušali da izbjegnu plaćanje odgovarajućih dažbina, carine i poreza na dodatu vrijednost (PDV), jer je provjerom utvrđeno da postoji značajna razlika između prijavljene i stvarne vrijednosti uvezene robe“, objasnili su iz Uprave.
Kada su u pitanju prekršaji, do juna ove godine ih je izrečeno 261 za robu ukupne vrijednosti 378,55 hiljada eura. Vrijednost izrečene kazne je 202,95 hiljada eura.
Od početka godine do danas po broju izdatih prekršajnih naloga najviše se ističu carinske ispostave Dobrakovo 47, Odsjek za suzbijanje krijumčarenja 33, Terminal Podgorica 32, Božaj 23, Bar 23 i Dračenovac 22.
Uprava carina je, u istom periodu prošle godine, izrekla 148 prekršaja za robu vrijednu 191,16 hiljada eura, a kazne po tom osnovu su iznosile 135,85 hiljada eura.
Zbog povrede prava intelektualne svojine oduzeta je roba vrijedna oko 20 hiljada eura, što je više u odnosu na 2022. godinu kada je to bilo 2,88 hiljada. Međutim, u istom periodu prošle godine zbog povrede prava intelektualne svojine oduzeta je roba vrijedna 127,87 hiljada eura.
“Ove fluktuacije mogu odražavati promjene u trgovinskim tokovima, pojačane aktivnosti carinskih službenika, imajući u vidu da je u prošloj godini najveći obim u otkrivanju krivotvorene robe bio u postupcima tranzita tekstila iz Turske preko teritorije Crne Gore za krajnje odredište u Bosni i Hercegovini (BiH). U odnosu na isti period prethodne godine, usljed pojačanih kontrola, došlo je do smanjenja tranzita ovih pošiljki preko teritorije Crne Gore”, navodi se u saopštenju.
Uprava carina, kako su poručili njeni predstavnici, nastavlja da preduzima sve potrebne mjere kako bi se osiguralo poštovanje carinskih propisa i zaštita interesa države Crne Gore.
„Takođe, pokazujemo kontinuiranu posvećenost borbi protiv nezakonitih aktivnosti i efikasno upravljanje carinskim prihodima, što doprinosi zaštiti interesa države i poštovanju carinskih propisa“, zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: