Nema pauze za suđenja klanovima

Dio sudija najavio privremenu obustavu rada, Specijalno odjeljenje Višeg suda nastavlja po starom. Iz Udruženja sudija traže povećanje zarada, objašnjavajući da će dok se to ne desi povremeno obustavljati osim u pritvorskim, postupcima prema maloljetnicima i predmetima hitne prirode

7199 pregleda 52 reakcija 9 komentar(a)
Sudije traže poštovanje zakona (ilustracija), Foto: Shutterstock
Sudije traže poštovanje zakona (ilustracija), Foto: Shutterstock

Sudije Specijalnog odjeljenja Višeg suda neće obustavljati postupanje u predmetima, kako ne bi doprinijeli odugovlačenju predmeta u kojima su optuženi za teški i organizovani kriminal, saznaju Vijesti nezvanično.

Prema istim informacijama sudije koje postupaju u tim predmetima saglasni su sa zahtjevima svojih kolega za povećanjem zarada, ali, po njihovoj ocjeni, nemaju luksuz da makar i na sat štrajkuju.

Ranije juče objelodanjeno je da će crnogorske sudije, zbog negativnog odnosa Vlade prema sudskoj grani vlasti i nepoštovanju preuzetih obaveza iz Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, u znak upozorenja, povremeno obustavljati radnje u sudskim postupcima, osim u pritvorskim, postupcima prema maloljetnicima i predmetima hitne prirode gdje bi mogla nastati nenadoknadiva šteta.

Obustava je najavljena za 11. novembar u periodu od 11 do 12 časova, a ako njihovi zahtjevi ne budu uvaženi, postupanje će obustaviti od 19. do 29. novembra.

Predsjednik Advokatske komore, advokat Danilo Mićović, kazao je za Vijesti da su informisani o upozorenju sudija, navodeći da su njihovi zahtjevi u potpunosti opravdani jer se i oni i tužioci nalaze u nezavidnom položaju, najgorem u istoriji pravosuđa.

“Potpuno je razumljivo da imaju određene zahtjeve, jer se nalaze u nezavidnom položaju i materijalnom, ali i kada su u pitanju uslovi rada, zatim imaju ogroman broj predmeta, pretrpani su. Fali 63 sudija, pa je kompletno breme palo na ove sudije koji su ostali, i koji se sa tim, u takvim uslovima, nose jako dobro, ali je pitanje dokle. Napominjem da u Višem sudu u Podgorici postoje samo dvije sudnice, na onoliki broj predmeta koji se vode pred Specijalnim odjeljenjem, plus redovni predmeti Višeg suda i nema šanse da mogu funkcionisati, niti planirati vrijeme za svoj rad i glavne pretrese, jer sudije moraju da čekaju jedni druge, što se odražava da ažurnost rada”, kazao je predsjednik AKCG.

On je istako da mnogi od sudija nemaju ni riješeno stambeno pitanje, ali i ocijenio da sudije u Crnoj Gori nikada u istoriji pravosuđa nijesu bili u gorem položaju.

“Kako materijalnom, tako i u smislu priliva i broja predmeta, uslova rada. Rade u malim kancelarijama, nemaju savjetnike ni pripravnike, okrenuti su sami sebi, nema ko da im pomogne makar i dostavnicu napiše. Potpuno je razumljivo i opravdano njihovo upozorenje i država bi trebala da napravi pomak u smislu rješavanja problematike, jer, po mom mišljenju, pravosuđe je najvažnija grana vlasti”, kazao je Mićović.

Udruženje sudija je, prema saznanjima Vijesti, juče obavijestilo advokate o mjerama koje će preduzeti u cilju ostvarivanja zahtjeva.

U dopisu su istakli i da su odlučni da preduzmu mjere upozorenja, odnosno da 11. novembra u periodu od 11 do 12 časova odlažu se sve radnje u sudskim postupcima, osim u pritvorskim, postupcima prema maloljetnicima i predmetima hitne prirode gdje bi mogla nastati nenadoknadiva šteta.

Isto su najavili i za period od 18. do 29. novembra.

“U drugostepenim postupcima održavaće se sjednice vijeća, ali se neće otpremati odluke osim u pritvorskim, postupcima prema maloljetnicima i predmetima hitne prirode gdje bi mogla nastati nenadoknadiva šteta”, piše u dopisu Udruženja sudija sa kojim su upoznali advokate.

Objašnjeno je da će za vrijeme trajanja mjera upozorenja, sudije koje provode mjere biti na radnom mjestu i obavljati ostale poslove iz svoje dužnosti cijelo radno vrijeme.

“Ovo su početne mjere, koje će se prekinuti u onom momentu kada Vlada Crne Gore usvoji zahtjeve, dok će u suprotnom iste biti nastavljene ili izmijenjene u skladu sa odlukama USCG”.

Sudije traže da Vlada poštuje obaveze iz člana 5. Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, kojim je određeno da sudije ostvaruju pravo na zaradu, naknadu zarade, druga primanja i prava u vezi sa vršenjem sudijske funkcije u skladu sa zakonom kojim se uređuju zarade nosilaca pravosudnih funkcija.

Zahtijevaju da kao privremeno rješenje Vlada usvoji zajednički predlog Udruženja sudija i Sudskog savjeta o izmjenama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru o povećanju koeficijenta za obračun zarade sudija, a kao trajno rješenje da garancije da će do 31. 3. 2025. godine utvrditi predlog Zakona o zaradama nosilaca pravosudnih funkcija.

Bonus video: