Vladina logika "manje je više" ne smije proći kad su znanje i sistem javne uprave u pitanju, saopštila je danas Amina Cikotić, potpredsjednica Socijaldemokratske partije (SDP) i predstavnica Evropskog saveza.
"Da je cilj ove Vlade potpuno urušavanje sistema na sve načine na koje je to moguće, govore i najavljene Izmjene i dopune zakona o državnim službenicima i namještenicima. Podsjećam, razlog za izmjene i dopune ovog zakona su izvještaji Evropske komisije o Crnoj Gori za 2021. i 2022. godinu, kojima su negativno ocijenjene posljednje izmjene zakona koje je na osnovu amandmana poslanika usvojila Skupština u januaru 2021. godine, a kojima su smanjeni uslovi po pitanju godina radnog iskustva za zvanja u okviru kategorija radnih mjesta. Evropska komisija je ove izmjene ocijenila kao korak unazad po pitanju profesionalizacije i jačanja karijernog sistema u državnoj upravi", istakla je Cikotić u saopštenju.
Ona je dodala da "ovakvim izmjenama, donesenim zbog stogo partijskih interesa, otvara se ogroman prostor za partijske kadrove sa sumnjivim diplomama koji svoje uhljebljenje traže u javnoj upravi, i to na visokim rukovodnim pozicijama".
"Manje jeste više kada govorimo o umjetnosti, dizajnu i arhitekturi, ali ne i kada govorimo o znanju. Na ovaj način se još jednom šalje poruka onim najvrjednijim i najkompetentnijim ljudima u Crnoj Gori da za njih nema mjesta u javnoj upravi, već da će te pozicije zaslužiti oni koji su poslušni i vjerni partijama vlasti", rekla je Cikotić.
Po njenim riječima, obesmišljavanjem obrazovanja i iskustva, ali i davanjem vjetra u leđa sumnjivim partijskim kadrovima, vrlo jednostavno će se urušiti sistem funkcionisanja javne uprave.
"A bez stabilnog sistema nema razvoja, niti naše evropske budućnosti. Zato je obaveza svih nas, da i na ovaj pokušaj urušavanja sistema svi zajedno damo odgovor i jasno kažemo da nam državom neće i ne smiju rukovoditi nestručni i podobni, već profesionalci, s potrebnim znanjem i kompetencijama", zaključila je Cikotić.
"Vijesti" su juče objavile da Vlada u predlogu izmjena i dopuna Zakona o državnim službenicima i namještenicima planira da snizi uslove za visoki rukovodni i ekspertski kadar u javnoj upravi tako što će za njihovo imenovanja biti potreban šesti stepen obrazovanja a ne sedmi kao što je to sada navedeno.
Šesti stepen obrazovanja su takozvane bečelor diplome, koje se dobijaju nakon trogodišnjeg školovanja, a njih “proizvodi” i veliki broj privatnih fakulteta u Crnoj Gori i susjednim zemljama.
Bonus video: