Još jedna noć, puna straha, nadvila se nad bjelopoljskim selima, gdje mještani danima strepe od naoružanog Alije Balijagića, kojeg policija sumnjiči za dvostruko ubistvo u selu Sokolac u Vraneškoj dolini.
Ni današnja opsežna akcija policijskih snaga i elitne jedinica Vojske Crne Gore još nije dala rezultat iako je tokom operacije bila sužena potraga za Balijagićem u selima - Kanje, Orahovica, Kukulj, Sljepašnica, Kisjele vode, Gornji Sutivan...
U potjeru za višestruko osuđivanim Balijagićem pripadnici UP i VCG krenuli su jutros kada su opkolili sela u pograničnom pojasu od Bijelog Polja ka Srbiji jer je više mještana u selu Orahovica, Kanje i Kukulje prijavilo da su navodno vidjeli dvostrukog ubicu iz Sokoca.
Balijagića su mještani, kako su objašnjavali policiji, navodno vidjeli u voćnjaku, livadi, štali, kako zamiče ka šumi...
Nema potvrde nadležnih o tačnosti tih navoda ali Balijagić još nije lociran i uhapšen.
Svojevsrni obruč policija i VCG napravili su ka selima, gdje Balijagić ima porodičnu kuću i pograničnom pojasu ka Srbiji, koji osumnjičeni za zločin više nego dobro poznaje.
Sela je satima nadlijetao helikopter MUP-a, a akcijom iz vazduha je koordinirao pomoćnik direktora za Sektor policije posebne namjene Miloš Rakonjac.
Sela koja je policija danas opsežno pretraživala su na oko 30-ak kilometara udaljena od Vraneške doline, gdje je Balijagić kako se vjeruje prošlog petka u porodičnoj kući Madžagalja u zaseoku Sokolac kod Tomaševa, usmrtio brata i sestru Jovana i Milenku.
Od tog dana Balijagić, koji je 32 godine proveo na robiji, krije se od policije.
Ko rukovodi operacijom?
Nakon još jednog dana bezuspješne potrage za Balijagićem postavlja se i pitanje organizacije, rukovođenja, koordinacije policijsko-vojne operacije.
Iako bezbjednosni sektor ima posla sa opasnim, naoružanim razbojnikom, osumnjičenim za dvostruko ubistvo, Uprava policije i Vojska Crne Gore, prema informacijama Vijesti, nijesu zvanično formirale ni poseban operativni štab kako bi se jasno znalo ko komanduje, izdaje naređenja, pravi strategiju...
Iako se Vojska Crne Gore, dan poslije zločina uključila u akciju potrage za Balijagićem, sagovornici upućeni u problematiku tvrde da nije jasno definisano kome je elitna jedinica VCG potčinjena kao ni jasna pravila komande između policijskih i vojnih snaga.
Podaci Vijesti su da je štab usmeno napravljen, ali ne formalno-pravno rješenjem direktora Uprave policije ili ministara unutrašnjih poslova i odbrane.
Pitanje je kako se i kome danima podnose izvještaji, ko analizira podatke i ko konkretno donosi odluke šta da se radi kako bi Balijagić konačno bio uhapšen.
Akcija ogolila sistem
Zločin u Sokocu od prošlog petka, kažu upućeni, ogolio je i sistem bezbjednosti, koji je pokazao ranjivost, brojne propuste na relaciji policija - tužilaštvo ali brojčano - materijalnu neopremljenost policijskih snaga za ovakve krizne situacije.
Policija i tužilaštvo još krajem septembra imali su operativni podatak ali i sumnje, koje nijesu potkrijepljene dokazima, da je Balijagić, razbojnik sa decenijskim robijaškim stažom, najvjerovatnije iz kuće V.B. u selu Lješnica ukrao dvije lovačke puške i redenik pun municije.
Znala je policija da od avgusta Balijagić, koji je tek izašao iz zatvora, luta bjelopoljskim selima ali nijesu odlučnije krenuli da ga pronađu, isprate, privedu iako su znali da ima najmanje 32 godine robije.
Ukoliko se uzme da je tačan podatak, koji je saopštila policija dva dana nakon zločina, da su mještani Sokoca Balijagića navodno prijavili tek na dan dvostrukog ubistva postavlja se i logično pitanje zbog čega je policija te noći dozvolila da sela oko Tomaševa zanoće bez policijske zaštite.
Mještani Sokoca ni okolnih sela nijesu tog dana dobili upozorenje da se naoružani robijaš šeta selima, a pitanje je da li je neko odgovoran u sistemu UP što se još tog dana, prije ubistva Madžgalja, nije sa svom operativom odlučnije krenulo u potjeru za razbojnikom tog kalibra kakav je Balijagić.
U hajci na Balijagića policijsko-vojnim snagama ne ide na ruku konfiguracija terena, nepregledne šume u tom dijelu Crne Gore, ali ni činjenica da Balijagić zna gotovo svaku stopu bjelopoljskih sela ali i graničnih mjesta u Srbiji...
Osim toga slučaj je ponajbolje pokazao i koliko su policijski sastav i elitne jedinice desetkovane manjkom pripadnika, opremom - policiji nedostaju šatori, vreće za spavanje (zbog čega policajci spavaju u bjelopoljskim hotelima), panciri, čizme, oprema za boravak u ruralnim sredinama, pa čak i baterijske lampe...
Nasuprot UP, elitne jedinice Vojske Crne Gore su pokazale da su materijalno višestruko bolje opremljene što se pokazalo da se u taj sistem, kroz članstvo u NATO, mnogo više ulagalo.
Bonus video: