Sudski savjet: Neprimjerene izjave Spajića i Šaranovića doprinose nepovjerenju u sudove i slabljenju digniteta pravosuđa

"Kad optuženi izađe iz pritvora određuju mu se mjere nadzora zabrana napuštanja mjesta boravišta što je bio slučaj i sa licima koja su stradala u Podgorici, a o izvršenju tih mjera stara se Uprava policije"

80439 pregleda 179 reakcija 85 komentar(a)
Spajić i Šaranović, Foto: Boris Pejović
Spajić i Šaranović, Foto: Boris Pejović

Neprimjerene izjave premijera Milojka Spajića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića doprinose javnom nepovjerenju u sudove i slabljenju digniteta ukupnog pravosuđa, saopšteno je iz Sudskog savjeta.

Spajić je ranije kazao da je "često sramota nekih odluka sudija, kada se neki nasilnici puste na slobodu", dok je Šaranović juče kazao da "džaba policija hapsi kad se članovi kriminalnih grupa svaki dan puštaju"

"Sudski savjet, izražava oštro reagovanje na neprimjerene izjave političara povodom donošenja sudskih odluka. Nezavisnost sudstva i nezavisnost sudija jedan je od temeljnih principa pravne države i vladavine prava. Sudstvo rješava slučajeve nepristrasno, na osnovu činjenica i u skladu sa zakonom, bez ograničenja, nedostojnih uticaja, pritisaka ili upozorenja, bilo od koga i iz bilo kojih razloga", navodi se u reagovanju.

Dodaju da pravosuđe treba da bude otvoreno prema javnoj kritici, ako je ona korisna i daje dobrodošla ako je argumentovana, objektivna i utemeljena.

"Neprimjerene izjave ranije premijera (da se stidi nekih odluka sudova) i juče ministra unutrašnjih poslova (da sud svaki dan pušta kriminalce iz pritvora) doprinose javnom nepovjerenju u sudove i slabljenju digniteta ukupnog pravosuđa. Efikasnost crnogorskih sudova nije na zadovoljavajućem nivou, što je kontatovano u Godišnjem izvještaju Sudskog savjeta, ali to nije samo posledica nedovoljnog rada sudova, već i objektivnih razloga na koje smo ukazivali više puta (nedostatak sudija, nedovoljan broj sudnica, nepovoljan materijalni položaj, izostanak kadrovske obnove pravosudne strukture). Neprihvatljiva je ocjena Ministarstva unutrašnjih poslova da su za obračun kriminalnih grupa isključivo krive sudije koje nijesu donijele presude u roku od tri godine pa su okrivljeni pušteni iz pritvora. Šest sudija specijalnog odjeljenja ima u radu preko 160 predmeta organizovanog kriminala i korupcije u kojima je veliki broj optuženih sa obimnom dokaznom građom. Kad optuženi izađe iz pritvora određuju mu se mjere nadzora zabrana napuštanja mjesta boravišta što je bio slučaj i sa licima koja su stradala u Podgorici, a o izvršenju tih mjera stara se Uprava policije", navodi se u reagovanju.

Podsjećaju da su sudije Višeg suda nedavnim dopisom svim nadležnim organima ukazali na objektivne razloge zbog kojih ne mogu biti efikasniji.

"Sudski savjet je prihvatio njihove zahtjeve i u okviru svojih nadležnosti će preduzeti mjere da brzo izabere četvoro sudija po oglasima koji su u toku i da bez odlaganja razmotri mogućnost povećanja broja sudija u Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici. I izvršna i zakonodavna vlast, svaka u okviru svoje nadležnosti treba bez odlaganja da preduzmu aktivnosti na popravljanju prostornih, smještajnih, materijalnih, normativnih i tehničkih uslova za efikasniji rad specijalnog odjeljenja. Politika pravosudnih reformi mora biti zadatak sve tri grane vlasti. Svaka u okviru svoje nadležnosti treba da uradi svoj dio posla".

Poručuju da podržavaju konstruktivnu kritiku, ali i da zaktijevaju da se prestane sa neprimjerenim izjavama o sudijama i sudskim odlukama i da se nosioci javnih funkcija i svi odgovorni društveni činioci suzdrže "od štetnog djelovanja na ono što predstavlja zajednički interes građana Crne Gore na putu ka evropskoj porodici naroda".

"Čak su i evropski partneri u posljednjem izvještaju jasno apostrofirali da su institucije sistema ranjive, odnosno podložne političkom uticaju i upravo zbog toga Savjet poziva da se ne dozvoli partijskim glasnogovornicima da kreiraju negativnu sliku o jednoj od tri ravnopravne grane vlasti. Ono što je sigurno, Sudski savjet ovim povodom neće ulaziti u dalju polemiku sa njima, nadajući se da će se i oni ponijeti zrelo, savjesno i odgovorno. Nužnost je da kao društvo što prije shvatimo poruku Evropske komisije da bez jakog pravosuđa nema ulaska u EU, i da će bez osnaživanja sudskog sistema koji mora uživati povjerenje javnosti kako bi uspješno vršio svoje nadležnosti, biti uzaludni ne samo molerski radovi na koje se referisao ministar Šaranović, nego i sav trud svih iskrenih boraca za bolju budućnost našeg društva", zaključuje se u reagovanju.

Bonus video: