Vršilac dužnosti direktora Uprave policije (UP) Lazar Šćepanović kazao je da je Aco Martinović, koji je na Cetinju ubio 12 osoba - dvoje djece, tri žene i sedam muškaraca, zločine izvršio na pet lokacija i da je policiji prvobitno prijavljeno pogrešno mjesto događaja.
On je kazao da je cetinjska policija juče u 17.26 obavještena od strane građana da je u jednoj kafani došlo do upotrebe vatrenog oružja i da ima više povrijeđenih lica.
U komunikaciji sa prijaviocem događaja, pojasnio je, došlo je do nepotpune informacije kojom je ukazano na lokaciju izvršenja krivičnog djela u mjestu Bajice na koju su upućeni dvije patrole i starješina.
"I utvrdili kada su stigli u 17.31 da to nije mjesto događaja. Ovom prilikom po prijavi građana policija je poslata na pogrešnu lokaciju", rekao je.
Preglednom nazornih kamera, dodao je, utvrđeno da je tu tom trenutku, odnosno u 17.26 časova, Martinović već ubio četiri osobe na licu mjesta - B.M. (1955), R.M. (1965), N.M. (1986) i M.V. (1980).
"Na ovoj lokaciji Martinović je ranio M.V. rođenu 1984. godine, A.M. (1983), D.K. (1985). Svi oni su zajedno tokom dana boravili zajedno u kafani "Velestovo" i međusobno su se poznavali“, kazao je Šćepanović.
Direktor Uprave policije je naveo da je nakon toga Martinović u naselje Humci Martinović došao autom u 17.26 i prvo u kući ubio J.O. (1970) i M.M. (1986).
"Tom prilikom je ranjena M.M, supruga ubijenog M.M. Ona je uspjela ranjena, sa djetetom u naručju, da pobjegne. Potom je pošao u roditeljsku kuću već ubijenog M.M. i lišio života njegove roditelj R.M. (1955) i R.M. (1962)", kazao je Šćepanović.
Policijska patrola je u 17.39 časova došla u Velestovo, a u 17.45 je dobila prijavu o pucnjavi u mjestu Humce.
Objasnio je da je u 17.46 časova policiji prijavljeno da je ubijeno dvoje djece, nakon čega je, kako je utvrđeno, otišao pješke u Donji kraj broj 7 i ubio rođenu sestru u kući. O tome je prijava policiji došla u 17.53.
Od građana policja je dobila tri prijave da se Martinović nalazi na tri različite lokacije - u Medovini, kod Gimnazije i kod restorana brze hrane "Obruč".
"Ubica se nakon četvrte lokacije uputio na peto lice mjesta, gdje je izvršio ubistvo D.D. a koje je prijavljeno u u 17.57 sati dežurnoj službi Odjeljenja bezbjednosti Cetinje", rekao je direktor Uprave policije.
Šćepanović je objasnio da je od prve do poslednje prijave događaja proteklo 30 minuta.
Šćepanović je nabrojao i kada su koje policijske snage stigle u Prijestonicu, odnosno da je prvi tim iz Podgorice stigao nakon 20 minuta od izlaska iz baze.
Šćepanović je rekao da su na mjestima gdje su izvršena ubistva pronašli 37 čaura, devet projektila i 11 djelova projektila.
Saopštio je i da je ubica cijelog dana boravio u kafani "Velestovo", te da je oko 17.15 časova nakon konflikta izašao, sa nepoznate lokacije uzeo oružje, a potom se vratio u centar grada gdje je u kafani pucao na goste, sa kojima se poznavao.
Šćepanović je kazao da su službenici UP tokom pretresa Martinovića, u novembru 2022. godine, prepoznali antisocijalno ponašanje i da su predali tog Cetinjanina Ministarstvu zdravlja, ali da nije hospitalizovan, već da mu je samo propisana terapija.
Kazao je i da su većina stradalih članovi Martinovićeve porodice, njegovi kumovi ili prijatelji.
Upitan o brojnosti policije, Šćepanović je kazao je da su u trenutku izvršenja zločina na Cetinju bile angažovane tri patrole, jedan operativac, jedan službenik dežurne službe i dežurni starješina.
Pojasnio je da je specijalna jedinica pozvana u 17.45 minuta i da su bili na Cetinje do 18.22, a da su pripadnici Posebne jedinice policije stigli sa primorja ranije.
Šćepanović je rekao da je Martinović samoubistvo izvršio u 23.35 časova, a premio je na putu do Bolnice "Danilo I".
"Tom prilikom kod ubice pronađen je pištolj sa jednim metkom u cijevi, deset metaka u okviru, a prilikom pregleda garderobe pronađena su 64 metka i okvir pištolja sa još 15 metaka", kazao je Šćepanović.
On je dodao i da ubica nije bio operativno interesantno lice, ali da je 2005. godine bio pravosnažno osuđen uslovno zbog nasilničkog ponašanja.
Šćepanović je rekao i da se motiv ubistva još utvrđuju.
Na pitanje da li osjeća moralnu i objektivnu okolnost da podnese ostavku nakon tragedije, Šćepanović je podsjetio da ovo krivično djelo nije organizovano, već nepredivljivo i da ni u jednom kontekstu pripadnici Uprave policije nijesu imali saznanje da je Maritnović planirao "krvavi pir".
"Da smo imali takva saznanja, a da nijesmo preduzeli adekvatne mjere i radnje, pitanje bi bilo na mjestu", kazao je Šćepanović.
Komandant Specijalne jedinice policije Miloš Rakonjac, odgovarajući na pitanje da li vidi odgovornost zbog tragičnog događaja na Cetinju, kazao je da će se odgovornost tek utvrđivati i istakao da nakon raspoređivanja specijalnih jedinica na Cetinje, nije bilo više ubistava.
Na konferenciji su bili i načelnik Regionalnog centra bezbjednosti "Centar" Goran Jokić, te komandant Posebne jedinice policije Željko Pavićević, načelnik OB Cetinje Miljan Ćirović, načelnik kriminalističke policije Zoran Bašanović.
Bonus video: