Prema rezultatima međunarodnog testiranja učenika (PISA) iz 2015. godine, prosjek u naučnoj pismenosti je 411, matematičkoj 418, a u čitalačkoj 427.
To je daleko ispod prosjeka Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), čiji je PISA projekat, ali je rezultat ipak nešto bolji nego 2006.
OECD prosjek za čitanje i nauku je 493, a za matematiku 490.
Lani su testirani đaci u 70 država svijeta.
Od država regiona, iza Crne Gore su po naučnoj pismenosti samo Kosovo i Makedonija, dok smo po čitalačkoj i matematičkoj pismenosti i ispred Albanije. Srbija i BiH nijesu učestvovale u prošlogodišnjem PISA testiranju.
Prema izvještaju OECD-a, veliko iznenađenje predstavlja Singapur koji je prvi u sve tri kategorije.
Prosjek u toj azijskoj državi po naučnoj pismenosti je 556, po matematičkoj 564, a po čitalačkoj 535.
Slovenija i Hrvatska su daleko ispred Crne Gore po rezultatima PISA, s tim što je Hrvatska takođe ispod prosjeka OECD.
Posljednja na listi po naučnoj i matematičkoj pismenosti je Dominikanska Republika, a po čitanju Liban.
Iz Ministarstava prosvjete i nauke juče nijesu odgovarali na pitanja “Vijesti” u vezi sa rezultatima istraživanja.
Na testiranju učestvovalo oko pola miliona petnaestogodišnjaka koji su predstavili 28 miliona učenika iz 72 zemlje.
Iz Crne Gore je izabrano 5.665 učenika iz 64 škole.
Direktorica Ispitnog centra Dragana Dmitrović prekjuče je na predstavljanju rezultata kazala da testirani petnaestogodišnjaci - 1999. godište.
“U razvojnom procesu iz naučne pismenosti u minusu smo za jedan bod u odnosu na 2006. godinu, u oblasti čitalačke pismenosti smo bolji za 35 poena, a iz matimatike za 20 poena“, kazala je Dmitrovićeva.
Istakla je da rezultat daje optimizam za dalji razvoj i da je prvi put urađen izvještaj koji će škole dobiti i na osnovu kojeg će moći da rade na unapređenju kvaliteta obrazovanja.
Generalni direktor za opšte srednje obrazovanje, stručno obrazovanje i obrazovanje odraslih Veljko Tomić tada je rekao da Ministarstvo prosvjete čini sve kako bi se što preciznije definisali efikasni i inovativni pristupi koji bi vodili unapređenju kvaliteta obrazovanja i postignuća naših učenika. On je podsjetio da Vlada Crne Gore u junu 2014. godine donijela Akcioni plan za poboljšanje postignuća učenika na PISA testiranju i unapređenje kvaliteta obrazovanja za period 2014-2018. godine, kao i da je većina mjera iz Akcionog plana uspješno sprovedena.
Bonus video: