Petogodišnja djevojčica E. M, iz rožajskog sela Besnik, preminula je sinoć oko 20 sati u Institutu za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore, od posljedica trovanja praškom etiolom, saznaju "Vijesti". Djevojčica je teško povrijeđena nakon tretmana vaški jakim otrovom za insekte.
"Vijesti" nezvanično da će danas biti završena obdukcija tijela djevojčice. Obudukciju, prema informacijama "Vijesti", radi vještak sudske medicine Dragana Čukić.
"Smrt djevojčice nastupila je u 20 časova. Obdukcija je završena", kazala je Čukić.
"Vijesti" nezvanično saznaju da će obdukcijski nalaz danas biti proslijeđen tužilaštvu, nakon što se urade dopunske toksikološke analize.
Petogodišnja E. M. sahranjena je u rožajskom selu Besnik danas nakon 15 sati u prisustvu nekoliko stotina mještana.
Predsjednik te mjesne zajednice i rođak porodice Hadžija Murić je "Vijestima" kazao da je "tuga pokosila cijelo to mjesto, a kamo li porodicu".
"Majka djevojčice je u izuzetno lošem psihičkom stanju, otac je van sebe, kao i svi mi. Bistrijeg i inteligentnijeg djeteta od E. M. u selu nije bilo. Prevelika tuga, da bog pomogne. Iz čistog neznanja je ugašen život djeteta koje je bilo omiljeno u cijelom selu. Već nam svima nedostaje", kazao je Murić.
Nezvanični izvor “Vijesti” iz Kliničkog centra (KCCG) kazao je sinoć da je u ovom slučaju konsultovana Vojno-medicinska akademija u Beogradu.
Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Rožajama pokrenulo je izviđaj povodom trovanja djevojčice hemijskim sredstvom.
Istražuje se i praktično istovjetni slučaj kada je opasnim sredstvima na bazi etiola tretirano čak osmoro djece zbog pojave vaški, koja su prošla bez težih posljedica nakon liječenja u KCCG.
Oba slučaja desila su se u rožajskim selima.
“ODT je upoznato sa dva događaja u kojima su roditelji tretirali djecu hemijskim preparatima, a što je za rezultat imalo ugrožavanje zdravstvenog stanja djece“.
Iz rožajske policije “Vijestima” je saopšteno da se etiolom kojim je tretirala kćerku otrovala i majka petogodišnje djevojčice.
Ona je navodno u subotu otpuštena iz bolnice, nakon čega je dala izjavu u policiji.
“Majka, koja je u psihički lošem stanju, kazala je da je djevojčicu povela u štalu i tamo joj vatom nanosila sredstvo za stočne vaši“, kazao je izvor iz policije.
Ljekari su “Vijestima“ rekli da je velika koncentracija tog hemijskog sredstsva izazvala rane na glavi djeteta, te da je stanje u kojem je bila djevojčica bilo potresno. Načelnica rožajske Hitne pomoći Nermina Tahirović saopštila je da su roditelji doveli petogodišnju djevojčicu prije desetak dana i da su joj “vitalne funkcije bile ugrožene”.
“Kolima Hitne pomoći dijete smo transportovali u beransku bolnicu gdje se dvadesetak zdravstvenih radnika borilo da preživi. Potom je transportovana u KCCG”, rekla je Tahirovićeva.
Iz rožajske policije “Vijestima” je saopšteno da se etiolom kojim je tretirala kćerku otrovala i majka petogodišnje djevojčice
Istakla je da je o oba slučaja obaviještena policija kojoj su predate bočice čiji sadržaj je korišćen za uništavanje vaški.
Iz ODT-a su saopštili da se u slučaju petogodišnje djevojčice “i dalje preduzimaju radnje od strane Uprave policije radi prikupljanja činjenica i dokaza koji su važni za donošenje odluke”.
Naveli su da je u slučaju trovanja osmoro djece formiran predmet, ali da ne mogu da saopšte više detalja zbog izviđaja.
Tahirovićeva je kazala da su djeca u oba slučaja tretirana sredstvima na bazi etiola koja se koriste za suzbijanje biljnih i stočnih vaši.
Upozorila je da je riječ o izuzetno jakom koncentratu, da se količina koja staje u čep razblažuje u 100 litara vode i da je drugačija primjena izuzetno opasna po zdravlje.
Ona je apelovala na roditelje da u slučaju pojave vaški kod djece nipošto ne koriste sredstva na bazi etiola, već ona koja im preporuče ljekari ili farmaceuti.
Praktično u svakoj apoteci za nekoliko eura može se kupiti šampon protiv vaški.
Osmoro djece izliječeno ranije u KC-u
Direktorica rožajske Hitne pomoći Nermina Tahirović ispričala je da su u slučaju trovanja osmoro djece, pomoć ljekara zatražili i drugi članovi familije.
“Skoro cijelu porodicu smo hitno uputili u beransku Bolnicu, odakle su prebačeni u KCCG. Srećom, djeca i ostali članovi porodice su prošli bez težih posljedica i izliječeni su“, kazala je ona juče “Vijestima.
Moguće pokretanje postupka za oduzimanje starateljstva
Pedagog u rožajskom Centru za socijalni rad Esko Plunac ocijenio je da ima prostora za pokretanje postupka oduzimanja starateljstva nad djecom, ako je tačno da su “liječena” opasnim insekticidom.
On tvrdi da ni iz jedne institucije nijesu zvanično obaviješteni o trovanju djece.
“O tome sam tek juče čuo iz priča prijatelja. Nijesmo zvanično obaviješteni, a ukoliko je to tačno svakako ima prostora za preispitivanje nesavjesnog roditeljskog staranja, odnosno pokretanja postupka za oduzimanje starateljstva“, kazao je on juče “Vijestima”.
Bonus video: