Članovi mreže Dignitas potpisali su danas Sporazum o saradnji između organizacija civilnog društva i ostalih relevantnih subjekata koje se bave pitanjima i problemima starijih osoba u Crnoj Gori, u cilju unaprjeđenja društvene brige o životnim uslovima te populacije.
Kako je saopšteno iz Crvenog krsta Crne Gore (CKCG), Memorandum su potpisali i time formirali mrežu, predstavnici CKCG-a, nevladinih organizacija Adria, Volonteri Crne Gore, Naše doba, Povjerenje, Humanitarac, Caritas Barske nadbiskupije i Savez Udruženja penzionera Crne Gore.
Partner na projektu je Ministarstvo rada i socijalnog staranja (MRSS), a rad mreže podržavaju Zavod za socijalnu i dječju zaštitu i Ministarstvo zdravlja, koji su takođe potpisali Sporazum.
“Članovi mreže, za koju je zajednički odlučeno da se zove Dignitas, su se potpisivanjem Sporazuma obavezali da će udruženo raditi na unaprjeđenju društvene brige o životnim uslovima starijih ljudi i penzionera”, saopšteno je iz CKCG-a.
Kako se navodi, potpisivanje Memoranduma je organizovano i povodom obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba (1. oktobar).
Generalna sekretarka CKCG, Jelena Dubak, podsjetila je da je ta organizacija, u skladu sa svojom misijom pomaganja ljudima u stanju potrebe, posvećena pružanju podrške starijim osobama.
“Inicijativa za socijalno uključivanje starijih osoba” je regionalni projekat koji se implementira u pet zemalja regiona i koji, pored osnaživanja i inkluzije starijih, pruža mogućnost organizacijama civilnog društva da ojačaju svoje kapacitete i da udruženim snagama pruže jači i kvalitetniji odgovor na potrebe starijih osoba u Crnoj Gori”, saopšteno je iz CKCG.
Direktor Direktorata za socijalnu i dječju zaštitu u MRSS-u, Goran Kuševija, čestitao je starijim osobama 1. oktobar.
On je naveo da su Vlada i resorna ministarstva spremni da, u saradnji sa organizacijama civilnog društva, djeluju kako bi pomogli starijim osobama.
“Sa tim ciljem su do sada otvoreni brojni servisi podrške - dnevni centri, vešeraji, u 16 opština geronto-domaćice redovno obilaze oko 1000 starijih”, rekao je Kuševija.
On je podsjetio na obavezu i dužnost svakog pojedinca i društva da se zalažu za dobro starijih građana.
Predstavnik Saveza Udruženja penzionera, Ranko Milošević, je istakao da starije osobe i penzioneri imaju potrebu za aktivnijim učešćem u društvu, u skladu sa njihovim sposobnostima i da je za njih potrebno organizovati različite obrazovne i druge aktivnosti.
“Ni u jedno doba života nije prekasno da se uči, a star je samo onaj ko nema više želje da nešto nauči. Što se više živi, to se više uči”, istakao je Milošević.
Kako se navodi u saopštenju, veće uključivanje starijih i sprovođenje aktivnosti će, u skladu sa njihovim potrebama, omogućiti regionalni projekat pod nazivom “Inicijativa za socijalno uključivanje starijih osoba”, koji od februara ove godine CKCG realizuje i trajaće tri godine, a čiji je cilj socijalna inkluzija starijih osoba, kao i poštovanje njihovih prava i poboljšanje kvaliteta života.
Projekat se finansira iz fondova Evropske unije i, između ostalih aktivnosti, podrazumijeva formiranje mreže organizacija civilnog društva i ostalih relevantnih subjekata, koji se bave pružanjem podrške starijoj populaciji.
“U proteklom periodu uspjeli smo da okupimo organizacije koje su iskusne u ovoj oblasti kako bismo formirali mrežu i postavili strateške ciljeve za naredni period”, rekli su iz CKCG-a.
Bonus video: