Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF uputila je Evropskoj komisiji pismo zabrinutosti o stanju rijeke Tare u dijelu sliva koji je devastiran uslijed izgradnje autoputa Bar – Boljare.
WWF u pismu navodi zabrinutost zbog trenutnog stanja rijeke, naročito u kontekstu odsustva poštovanja zaštite rijeke na nacionalnom i međunarodnom nivou te zbog privremenog izmještanja korita kao najgoreg oblika regulacije rijeke, te odlaganja velikih količina otpada koji nastaje u toku izgradnje autoputa na obali rijeke Tare.
Pored ovoga, u pismu se ističe zabrinjavajuća činjenica da je većina dokumentacije u vezi izgradnje autputa, a koja je neophodna za adekvatnu javnu kontrolu, proglašena - tajnom.
Iz regionalnog ogranka WWF-a, WWF Adrije, traže od Evropske komisije da pozove Vladu Crne Gore da hitno zaustavi dalju izgradnju dionice autoputa koja je dovela do devastacije rijeke Tare te da hitno otkloni i smanji sve postojeće negativne uticaje izgradnje autoputa na životnu sredinu i sanira devastirano korito rijeke.
U svijetlu otvaranja poglavlja 27, WWF je pozvao Evropsku komisiju da osigura javnosti pristup svim infromacijama u vezi stanja životne sredine u skladu sa međunarodnim i EU standardima i sprovođenje adekvatne i transparentne procjene svih postojećih i potencijalnih budućih negativnih uticaja izgradnje autoputa Bar – Boljare na životnu sredinu.
Podsjećamo, rijeka Tara je posebno važna za Crnu Goru, ali i za cijelu Evropu. Osim što je na UNESCO-voj listi rezervata biosfere, kao dio Nacionalnog parka Durmitor je proglašena i za UNESCO-vo svjetsko naslijedje, a i dio je Emerald mreže kao rijeka koja je zaštićena Deklaracijom koju je Skupština Crne Gore usvojila 2004. godine.
Bonus video: