Zagađenje vazduha u Pljevljima, kao i prošle godine, obara sve rekorde, pa je 19. novembra koncentracija lebdećih čestica PM 10 u vazduhu iznosila više od 560 mikrograma po metru kubnom, što je 11 puta ili 1.100 odsto iznad maksimalno dozvoljenog, saopšeno je iz Ekološkog društva "Breznica".
Ta NVO je zatražila hitnu reakciju nadležnih i uvođenje vanrednog stanja do rješenja problema zagađenja i prestanka opsanosti po zdravlje gradjana, kao i hitnu izradu i donošenje Akcionog plana postupanja i zaštite stanovništva od aerozagađenja u kriznim situacijama.
„Niko nije našao za potrebu da građane Pljevalja obavijesti i upozori da je zagađenje enormno povećano i da postoji opasnost ozbiljnog narušavanje njighovog zdravlja. Famozni plan kvaliteta vazduha za opstinu Pljevljima koje je donijelo Ministarstvo održivog razvoja i turizma u februaru 2013. je mrtvo slovo na papiru. jer od njegovog donošenja do danas, nijedna mjera nije realizovana“, saopšteno je iz „Breznice“.
Oni su podsjetili da u tom dokumentu, između osatlog, stoji da “Na osnovu Zakona o zaštiti vazduha („Sl. List CG”, broj 25/10) član 21, u zonama gdje koncentracije zagađujućih materija prelaze bilo koju uspostavljenu graničnu ili ciljnu vrijednost, uzimajući u obzir granice tolerancije ukoliko su propisane, Ministarstvo, u saradnji sa Agencijom i organima lokalne uprave na čijoj se teritoriji zona nalazi, donosi plan kvaliteta vazduha, da bi se u što kraćem roku dostigle vrijednosti utvrđene Uredbom o utvrđivanju vrsta zagađujućih materija, graničnih vrijednosti i drugih standarda kvaliteta vazduha. Sredstva za izradu i sprovođenje Plana obezbjeđuju se iz državnog budžeta i budžeta jedinica lokalne samouprave na čijoj se teritoriji zona nalazi. Ukoliko se Planom predviđaju i mjere za smanjivanje emisija iz stacionarnih izvora, te mjere je dužan da finansira i sprovodi zagađivač”.
„Zaštita zdravlja stanovništva Pljevalja bi moralo biti prioritet nad svim ostalim prioritetima i predstavljati mjeru u ostvarivanju ciljeva, u prvom redu preventivnog smanjenja broja oboljelih od najtežih bolesti, bez obzira na cijenu koštanja, jer bi trebalo i bilo logično, da je zdravlje građana na prvom mjestu. Ovakav neodgovoran odnos svih struktura vlasti prema građanima Pljevalja predstavlja školski primjer bezobzirnosti i bahatosti na štetu cijele zajednice“, smatraju u „Breznici“.
Krivicu za takvo stanje zagađivači, prvenstveno Rudnik Uglja i TE Pljevlja će, kako navode, ponovo prebacivati na građane, na takozvana individualna ložišta i gradske kotlarnice, dok će za sebe i dalje tvrditi da su oni svoje zagađenje vazduha sveli na EU standard od 50 mikrograma.
„Pljevljacima je potpuno svejedno odakle potiće ovoliko zagađenje. Ono što je svakome jasno je da je stanje postalo alarmantno i više nego zabrinjavajuće i zbog toga tražimo hitnu reakciju nadležnih i preduzimanje hitnih mjera koje će rezultirati rješenjem problema zagađenja i prestanka opasnosti po zdravlje. Smatrajući da se na ovaj način grubo krše prava građana i da se sa njihovim zdravljem neko godinama kocka, pritom nepotrebno trošeći njihov novac na liječenja po raznim zdravstvenim ustanovama, javno pozivamo nadležne da krenu u rješavanje ovih više tehničkih, nego birokratskih problema koji svima nama proizvodi indirektne i vrlo visoke troškove zbog nečijeg očiglednog nemara i bahatosti", kaže se u saopštenju.
Iz "Breznice" su naveli da bi konačno trebaloo neko da izračuna i obavijesti građane, koliko država troši novca poreskih obaveznika na liječenje svojih građana, zbog posljedica koje su direktno uzrokovane neodgovornim radom zagađivača u Pljevljima.
Bonus video: