Program stipendiranja doktoranata i postdoktoranata višestruko je značajan, posebno u domenu stvaranja novog nukleusa znanja koji će u svakom smislu biti dragocjen naučnom sistemu Crne Gore, ocijenio je Savjeta za naučno-istraživačku djelatnost.
Treća sjednica Savjeta za naučno-istraživačku djelatnost održana je danas u Institutu za biologiju mora u Kotoru.
Ministarka nauke Sanja Vlahović članove Savjeta upoznala je sa nedavnom posjetom Briselu i Luksemburgu i ishodima važnih sastanaka sa novim komesarom za nauku i istraživanje EU Karlosom Moedasom, zamjenikom generalnog sekretara NATO-a Sorinom Dukarom i državnim sekretarom za visoko obrazovanje i naučna istraživanja Luksemburga Markom Hansenom.
„Ova posjeta od strane Savjeta za naučno-istraživačku djelatnost ocijenjena kao jako značajna u ovom momentu, posebno imajući u vidu pozitivne komentare od strane novog komesara za nauku i izuzetno dobre ocjene do sada učinjenog u oblasti nauke i istraživanja u Crnoj Gori“, saopšteno je iz Ministarstva.
Kako se navodi, program stipendiranja doktoranata i postdoktoranata od strane Savjeta ocijenjen je kao višestruko značajan, posebno u domenu stvaranja novog nukleusa znanja koji će u svakom smislu biti dragocjen naučnom sistemu Crne Gore.
Savjet se usaglasio da se na taj način stvaraju mreže i kontakti na stranim univerzitetima i naučnim institucijama uz pomoć kojih Crna Gora sjutra u naučnom i istraživačkom smislu može biti samo jača i bolje pozicionirana u širim okvirima.
Savjet je pohvalio ovogodišnji festival Otvoreni Dani nauke ocjenivši ga najuspješnijim do sada, kako po kvalitetu i brojnosti sadržaja, tako i po broju posjetilaca.
Savjet je formirao Radnu grupu za izradu Strategije inovacija sa Akcionim planom (2016-2020), Radnu grupu za izradu Studije o potrebi zapošljavanja doktora nauka u naučno-istraživačkim ustanovama i privredi i Radnu grupu za izradu Programa za sufinansiranje kandidata na doktorskim studijama na univerzitetima u Crnoj Gori.
Bonus video: